eur:
395.94
usd:
369.57
bux:
70647.04
2024. június 26. szerda János, Pál
People look at captured Russian tanks in Kharkiv region, Ukraine, September 30, 2022 (Photo by Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: NurPhoto/Getty Images

Százmilliós üzletek: kulcsfontosságú technológiát szereznek be az oroszok az EU-ból a szankciók ellenére

A Bloomberg értesülése szerint a harmadik világ országai kerülőúton továbbítják az eszközöket orosz cégekhez, melyek aztán eljuttatják a technológiát a hadsereghez.

Bár a nyugati országok számos szankciót kivetettek Oroszországra a 2022 februárjában megindított ukrajnai háború miatt, ez sem akadályozza meg az orosz védelmi minisztériumot abban, hogy fegyvereket, alkatrészeket és hadiipari eszközöket szerezzen be külföldről. A korlátozások egyik legfontosabb eleme az volt, hogy Moszkva ne juthasson hozzá olyan eszközökhöz, amelyek a hadiipari fejlesztésekhez és modern eszközök gyártásához szükségesek. Az oroszok azonban átfogó nemzetközi hálózatot építettek ki a szankciók megkerülésére, és 2023 első három negyedévében a korlátozások kijátszásával több mint 100 millió dollár értékben hoztak be különböző technológiai eszközöket az EU-ból – írja a Portfolio a Bloomberg beszámolója alapján.

Az oroszok nemcsak az uniós tagállamok területén gyártott eszközöket szereznek be, hanem más országokkal is üzletelnek, a szerbek és a kínaiak mellett néhány posztszovjet állam is együttműködő partnernek bizonyul a szankciók kijátszásában.

Oroszország így 2023 első kilenc hónapjában összesen 450 millió dollár értékben importált technológiai eszközöket és alkatrészeket.

A megkerülő intézkedések lényege, hogy az oroszok a harmadik világ országait bízzák meg a fejlett eszközök beszerzésével, melyeket később kerülőúton értékesítenek tovább orosz cégekhez, melyek aztán eljuttatják a technológiát a hadsereghez. Az eljárás ellen nagyon nehéz hatékonyan fellépni, ugyanis sokáig tart felgöngyölíteni a kereskedelmi útvonalakat, valamint általános jelenség, hogy a nyugati intézkedések meghozatalát és a beavatkozásokat követően új vállalkozások veszik át a szankciós eljárás alá vont cégek helyét.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.06.26. szerda, 18:00
Szalai Máté
Közel-Kelet-szakértő, az olaszországi Ca’Foscari Egyetem kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×