eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Galamb szabadítja ki a rácsok mögül Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőt a Harry Grab néven ismert utcai művész falra ragasztott alkotásán Róma belvárosában 2021. január 25-én. Az alkotáson egy galamb szabadítja ki a rácsok közül Navalnijt. Az öt hónap után hazatérő Navalnijt január 17-én vették őrizetbe a moszkvai seremetyjevói repülőtéren, majd egy bíróság elrendelte harminc napra szóló letartóztatását.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Fabio Frustaci

Szakértő: Navalnij halálával átléphette a Rubicont Moszkva

Alekszej Navalnij halálával kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés, hogy az miért épp az oroszországi elnökválasztás előtt történt: a leromlott egészségi állapota vagy egy politikai döntés áll a háttérben?

Egy hónappal az oroszországi elnökválasztás előtt az északi sarkkör közelében lévő egyik legszigorúbban őrzött börtönben meghalt Alekszej Navalnij ellenzéki politikus. Seremet Sándor, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, az Eurázsia Központ szakértője rámutatott: a halála tragikus esemény, amely valóban megnehezíti az orosz ellenzék restitúcióját egy esetleges hatalomváltás esetén.

"Navalnij mint szimbolikus figura, akit, mint egy mártírt, ki lehetne emelni a börtönből és ismét pozícióba helyezni – ez a forgatókönyv már nem valósulhat meg. Ebből a szempontból mondhatjuk úgy, hogy egy Rubicon-szerű vonalat lépett át a Kreml, ha köze van Navalnij halálához. Ugyanakkor nem tudom, hogy a választások előtt mennyire szükséges egy beavatkozás, mert ha Navalnij valóban nagyon zavaró, problémás figura lett volna, akkor még másfél-két hónapot kellett volna várni, hogy az elnökválasztások után iktassák ki, ha ez volt az intenció. Ezért ez talán kevésbé fekete-fehér dolog, mint ahogy az első ránézésre tűnhet" – mutatott rá Seremet Sándor.

Az orosz hatóságok tájékoztatása szerint Alekszej Navalnij pénteken séta után lett rosszul, és gyakorlatilag azonnal eszméletét vesztette. Vizsgálat indult annak megállapítására, hogy mi volt a halál oka. A szakértő szerint még ha ki is derül, hogy valóban egészségügyi okok miatt halt meg az ellenzéki politikus, ez a fajta kommunikáció, ez az üzenet, hogy Putyin iktatta ki a legbefolyásosabb ellenlábasát, valószínűleg nagyon markánsan jelen lesz a sajtóban egy jó ideig.

Az állami RT médiaügynökség értesülései szerint a halál oka egy leszakadt vérrög lehetett.

Az orosz külügyi szóvivő eközben a nyugati hatalmakat bírálta, amiért azok már a halottkémi vizsgálat elkészülte előtt az ellenzéki politikus meggyilkolásával vádolták meg Moszkvát.

(A nyitókép illusztráció: Galamb szabadítja ki a rácsok mögül Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőt a Harry Grab néven ismert utcai művész falra ragasztott alkotásán Róma belvárosában 2021. január 25-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×