eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Egészen hajmeresztő esethez vezettek a húszik Vörös-tengeri támadásai Ausztráliában

Megfeneklett és a tikkasztó hőségben vesztegel Ausztrália partjainál egy mintegy 14 ezer juhot és kétezer szarvasmarhát szállító hajó, miután a jemeni húszi lázadók támadásai miatt kénytelen volt feladni az eredetileg a Vörös-tengeren át Izraelbe vezető útját, és visszatérni.

A Bahijah nevű hajó január 5-én indult Ausztráliából Izraelbe, ám a kereskedelmi hajózási útvonalakat, illetve amerikai és brit hadihajókat fenyegető vörös-tengeri rakétatámadások miatt az ausztrál kormány a hónap derekán hazarendelte azt útjáról.

Iparági tisztviselők, valamint az ausztrál kormány tájékoztatása szerint arról egyelőre nem született döntés, hogy a megfeneklett hajó rakterében 40 Celsius-fokban tengődő állatokat kirakják-e Ausztráliában - ahol az állatjóléti és élelmiszerbiztonsági szabályok szerint karantén vár rájuk -, vagy Afrikát megkerülve egy csaknem egy hónapig tartó tengeri úton eljuttatják őket Izraelbe - közölték.

Noha a fedélzetén lévő állatok az érintett exportőrcégek szerint kielégítő állapotban vannak, a rekkenő hőség miatt az állatvédők aggodalmuknak adtak hangot.

Az exportőrök azzal számolnak, hogy a hajó újra elindul eredeti úti célja felé a jószágokkal, ami jól érzékelteti az élőállat-kivitel tényleges körülményeit, és nem egyeztethető össze az ausztrálok által elvárt állatjóléti normákkal - mondta Josh Wilson ausztrál parlamenti képviselő a 10 News nevű hírportálnak.

A Bassem Dabbah nevű izraeli exportőr cég legutóbb arra kért engedélyt az ausztrál kormánytól, hogy az állatok egy részét kirakja, majd a többivel, valamint némi takarmánnyal és állatorvosi készlettel felszerelkezve elindul, hogy Afrikát megkerülve eljusson Izraelbe. A mezőgazdasági minisztérium azt közölte, hogy súlyosabb állategészségügyi problémákra utaló bizonyítékok hiányában együttműködik az exportőrrel és az ágazati szereplőkkel.

Noha Ausztrália a világ egyik legnagyobb élőállat-exportőre, amely tavaly több mint félmillió juhot és félmillió szarvasmarhát vitt ki főleg ázsiai és közel-keleti piacokra, azon belül elsősorban Izraelbe, az ország kormánya - az ausztrál agrárszervezetek heves tiltakozása ellenére - ígéretet tett az élő juhok exportjának betiltására.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×