eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Volodimir Zelenszkij ráírja egy francia Scalp cirkálórakétára, hogy  Dicsőség Ukrajnának. Forrás: X / Ukrainian Front
Nyitókép: Forrás: X / Ukrainian Front

Hihetetlen trükkel oldják meg a Taurus-ügyet: feléled a cserekereskedelem

Németország mégis szállít Taurus cirkálórakétákat, csak nem Ukrajnának, hanem Nagy-Britanniának és Franciaországnak, de közben Ukrajna mégsem marad cirkálórakéták nélkül.

Kevesebb mint egy héttel ezelőtt a Bundestag nagy többséggel elutasította, hogy Németország – Kijev sorozatos kérései ellenére – Taurus cirkálórakétákat szállítson Ukrajnának. Noha Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Davosban arra figyelmeztetett, hogy válságot idézhet elő a késlekedés a nyugati támogatásokban, annak közvetlen hatása pedig a harctéren nyilvánul meg, a német kormány hajthatatlan maradt. Értesülések szerint most mégis különleges megoldás körvonalazódik, amely biztosítaná, hogy Ukrajna hozzájusson korszerű robotrepülőgépekhez, ugyanakkor Berlin is tartsa a szavát.

Több német hírportál számolt be arról, hogy az állítólagos alku a cserekereskedelem íratlan szabályain alapulna. Mindezt a hírek szerint nem is Németország kezdeményezte, hanem Nagy-Britannia, és partner volt Franciaország is. A képlet úgy nézne ki, hogy Németország mégis csak szállít Taurusokat, csak nem az orosz agresszió sújtotta Ukrajnának, hanem két NATO-partnernek, azaz a a briteknek és a franciáknak.

A tekintélyes német üzleti lap, a Handelsblatt német diplomatákra és kormányzati képviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy cserébe ezek az országok szállítanának cirkálórakétákat az Oroszország által ostromlott Ukrajnának. Az újság szerint London esetében a Taurusokkal majdnem felérő Storm Shadow típusú cirkálórakétákról lenne szó.

A kancellári hivatal nem kívánta kommentálni az értesülést, azaz nem cáfolta, de nem is erősítette meg. A Der Spiegelnek nyilatkozó német kormánytisztviselők ugyanakkor elismerték, hogy Londonnal már folynak a tárgyalások erről.

Nagy-Britannia és Franciaország már korábban is szállított Storm Shadow és Scalp cirkálórakétákat Ukrajnának. Szakértők szerint mindkét típus esetében korszerű robotrepülőgépekről van szó, ugyanakkor kisebb a hatótávolságuk a Taurosokénál, és pontosságuk sem akkora. Szakértők szerint a több mint 500 kilométer hatótávolságú német robotrepülőgépek rendkívül fontos támogatást jelenthetnének az erősödő orosz katonai fölénnyel szemben.

A német fél mindeddig kitért a kérés teljesítése elől. Ismert volt az is, hogy a korszerű rakéták szállításának legfőbb ellenzője a szociáldemokrata kancellár.

Nyílt titoknak számított Olaf Scholz aggodalma amiatt, hogy az ukrán fél a rakétákat Oroszország területén lévő célpontok ellen vetheti be.

Noha az ukrán politikusok cáfolták ennek eshetőségét, a kancellár nem változtatott álláspontján, tartva attól, hogy országa közvetlenül is belesodródhat a háborúba.

Németország korábban azt ígérte Ukrajnának, hogy a Taurusok helyett újabb légvédelmi rendszereket, köztük Patriot típusú közép-hatótávolságú rakétákat szállít az ostromlott országnak.

A berlini kormány tavaly négymilliárd eurós segélyt irányzott elő 2024-re Ukrajnának, amit a közelmúltban megduplázott.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 18:48
×
×
×
×