Oroszországban komoly felháborodást keltett, hogy brit gyártmányú Storm Shadow cirkálórakétát használt az ukrán haderő egy a Krímben horgonyzó deszanthajó elsüllyesztéséhez. A Pravda című orosz lap szerint lényegében a „britek lőtték ki” a Novocserkasszkot, hiszen ők szállították a fegyvert és a célkoordinátákat is, az ukránok csak megnyomtak egy gombot - írja a Portfolio.
A portál idézi a Pravdának azt a véleményét is, miszerint az orosz hadvezetés nem hagyhatja válasz nélkül az esetet. Ebből arra lehet esetleg következtetni, hogy Moszkva valamilyen válaszintézkedést ad majd a következő három-öt nap során. Ugyanakkor az orosz Fitzroy magazin az esettel kapcsolatban felveti: a védelmi minisztérium remélhetőleg fontolóra veszi annak lehetőségét, hogy hajó elleni rakétákat szállítson a jemeni húsziknak, akik ezt arra tudják majd használni, hogy kilőjék a Vörös-tengeren szolgálatot teljesítő brit hadihajót, az HMS Diamond-ot.
Egy orosz hadiblogger pedig azt javasolja, hogy az orosz légierő két MiG-31-es vadászgéppel vagy két Tu-22-es bombázóval és pár Kinzsal hiperszonikus rakétával süllyessze el a Diamondot.
A Portfolio összeállítása szerint nem ez az első eset, hogy az ukránok Storm Shadow rakétákkal lövik a Krímet: ilyen fegyverekkel bombázták le a Fekete-tengeri flotta szevasztopoli főhadiszállását és a Rosztov-na-Donu tengeralattjárót is. Ezt az incidenst semmilyen érdemi reakció nem követte az oroszok részéről, ahogy sok más „vörös vonal” átlépését sem.
A 24.hu pedig a brit védelmi minisztériumra hivatkozva arról ír, hogy az ukrán rakétatámadás idején a Novocserkasszk Feodoszija kikötőjében horgonyzott és
a rakománya nagy valószínűséggel robbanóanyag lehetett, mert amikor találat érte a hatalmas, másodlagos robbanás teljesen elpusztította a hajót.
Az incidenssel háromra emelkedett az invázió kezdete óta elveszített orosz partraszálló hajók száma: a Szaratov 2022. március 24-én süllyedt el, míg a Minszk 2023. szeptember 13-án a szárazdokkban funkcionálisan megsemmisült - írja a portál. További két hasonló hajó valószínűleg megsérült.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 28 December 2023.
— Ministry of Defence ?? (@DefenceHQ) December 28, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/Si6BJ4X0U2 #StandWithUkraine ?? pic.twitter.com/3FgBGyw6KV
Elemzések szerint Oroszország valószínűleg azt tervezte, hogy jelentős, kétéltű támadások indítására használja majd a flotta deszanthajóit és a háborúra való felkészülés során megduplázta ezek számát a Fekete-tengeren. Ám a harcok elhúzódásával a hajókat inkább utánpótlás szállítására használják. Brit vélemény szerint ez azért nagy jelentőséggel bíró szerep, mert a Krím-híd létfontosságú és viszonylag törékeny közúti és vasúti összeköttetését erősíti, amely a Krímet Oroszországgal köti össze.
(Címképünkön a Novocserkasszk deszanthajó az ukrán rakétacsapás előtt.)