eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nyitókép: Pixabay

Krisztus előtti római kincsre bukkantak

Az egykori Claternae városában leltek rá a több ezernyi érmére és faragott drágakőre.

Claternae városát a Kr. e. II. században alapították, és a római birodalom bukásáig fennállt, helyén a mai olasz Ozzano dell’Emilia település áll - írja a Heritage Daily híre alapján a 24.hu. Az ősi település területén a régészek korábban megtalálták már több fürdő, utca és szobor maradványait is.

A legutóbbi ásatás során azonban jelentős eredményt hozott:

több mint 3000 ezüstből és bronzból készített érmére leltek, valamint számos drágakőre, amelyekbe római istenségek ábrázolásait vésték.

Az érmék közül a legfigyelemreméltóbb egy Krisztus előtt 97-ből származó ezüstquinar, amely rendkívül ritkának számít. Ezt az érmét egy újonnan felfedezett színház folyosóján találták meg.

Úgy vélik a szakértők, hogy ezek alapján Claternae egy fontos kereskedelmi központ lehetett, amely közvetlen kapcsolatban állhatott Rómával - írja a portál. Ez felülírja azokat a korábbi elméleteket, amelyek szerint csak egy egyszerű átutazó város volt. Az ősi település még mindig rengeteg titkot rejthet, hiszen egyelőre csak területének egytized részét sikerült feltárni.

(A nyitókép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 21:18
×
×
×
×