eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Újoncok kiképzésen vesznek részt a dél-oroszországi Rosztovi terület egyik gyakorlóterén 2022. október 4-én. Az orosz védelmi miniszter szerint több mint 200 ezer embert soroztak be az Ukrajna elleni háború miatt szeptember 21-én elrendelt részleges mozgósítás keretében.
Nyitókép: Arkagyij Budnyickij/MTI

Mentálisan beteg katonák ezrei harcolhatnak az orosz hadseregben

Jelentések szerint az Ukrajnába küldött minden harmadik katona szenved a harctéri stressz okozta lelki problémáktól.

A brit védelmi minisztérium szokásos napi jelentésében megdöbbentő tényekről tudósít. Orosz pszichológusok nagyjából százezer katonánál diagnosztizálták már a hivatalosan a poszttraumatikus stressz szindrómának (PTSD) nevezett betegséget. Ez egyfajta védekezési mechanizmus, amely súlyos, megrázó események után lép fel, és amelynek során a borzalmas emlékképek rendszeresen ismétlődve jelennek meg a tudatban.

Ennek következtében akár részleges vagy teljes cselekvőképtelenség is felléphet. A PTSD-t korábban harctéri stresszként is leírták, a magyar köznyelv pedig a második világháború idején úgy emlegette, hogy az áldozat "légnyomást kapott".

Londonban emlékeztettek rá, hogy korábban már több orosz harctéri parancsnok is panaszkodott a katonái gyatra mentális állapotára. Az egyik legismertebb katonai vezető Ivan Popov vezérőrnagy, az 58. vegyes hadosztály parancsnoka volt, akit bíráló megjegyzései miatt le is váltottak.

Ugyanakkor a brit védelmi minisztérium szerint a súlyos mentális gondokkal küzdő orosz katonák száma még a hivatalosan elismert százezernél is több lehet, mivel nem tudják időben váltani az első vonalakban harcolókat. Márpedig ha az orosz vezetés nem törődik a katonái mentális egészségével, az előbb-utóbb az alakulatok harcértékének romlásához fog vezetni.

Az orosz sorozóbizottságok orvosai a háború kitörése óta sokkal szigorúbban bírálják el a különféle egészségügyi okokra hivatkozó felmentési kérelmeket. A britek szerint így sok olyan behívottat is a frontra küldenek, aki vagy fizikai, vagy mentális állapota miatt valójában alkalmatlan lenne a katonai szolgálatra.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×