eur:
408.12
usd:
387.1
bux:
0
2024. november 14. csütörtök Aliz
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozójára érkező Orbán Viktor miniszterelnök újságíróknak nyilatkozik Granadában 2023. október 6-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor: ezek után évekre előre nincs esély megállapodásra

Nincs esély arra, hogy az európai uniós tagországok vezetői között megállapodás szülessen a migrációról - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Granadában, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozójára érkezve.

Szerinte ez politikailag lehetetlen, ugyanis korábban arról állapodtak meg, hogy egyhangúlag döntenek a migráció szabályozásárról, de ezt nemrég megváltoztatták, és a csomagot Magyarországot és Lengyelországot megkerülve, "jogilag megerőszakolva" mégis áterőltették.

Ezután nincs esély sem kompromisszumra, sem megállapodásra, és nemcsak most, hanem évekre előre - szögezte le a kormányfő.

Az uniós bővítésről elmondta: Magyarország ösztönzője, támogatója a folyamatnak, ugyanakkor számos tagország bővítési fáradtságra hivatkozik, ami nem tisztességes a tagságra várakozókkal szemben. Az EU-nak szüksége van újabb tagországokra - emelte ki.

Magyarország támogatja Grúzia csatlakozását, a jövő héten közös kormányülést tartanak Tbilisziben - közölte.

Ami viszont Ukrajna EU-ba lépését illeti, stratégiai áttekintésre van szükség, mert az unióban még soha nem vetődött fel háborúban álló ország felvétele - mondta Orbán Viktor, aki szerint ezzel kapcsolatban még "túlságosan sok a kérdés", és először a stratégiai alapvetéseket kell tisztázni. "Meg kell értenünk, miért jó az EU-nak, ha felvesszük Ukrajnát, mik a következményei, (...) mennyi pénzről beszélünk" - sorolta.

Ukrajna belépése új kérdéseket vet fel a biztonság mellett például a kohéziós politika és a mezőgazdaság területén is. Kijev belépésével "teljesen új mezőgazdaság fog születni" az EU-ban

- fogalmazott.

Újságírói kérdésekre Orbán Viktor kitért az energiával kapcsolatos témákra is. Kijelentette, hogy Azerbajdzsán kulcsország, nélküle nem lehet elérni az energiafüggetlenséget Oroszországtól. Magyarországnak már van megállapodása Bakuval a gázszállításokról - emlékeztetett.

Kiemelte azt is, hogy a déli energiafolyosó Magyarország számára létfontosságú, különösen azután, hogy az északi terrortámadásban megrongálódott. Ezért különösen oda kell figyelni a déli folyosó biztonságának garantálásra.

A Koszovó és Szerbia közti feszültséggel kapcsolatban Orbán Viktor arra hívta fel a figyelmet, hogy Pristinának változtatnia kell a hozzáállásán, mert az elmúlt két évben rendszeresen provokálták a szerbeket, márpedig a provokáció felborítja a stabilitást. Elmondta, Szerbia nélkül nincs stabilitás, és kijelentette: egyértelmű álláspontja szerint segíteni kell Szerbiát a régió stabilizálásban.

A Belgrád elleni esetleges szankciókról úgy vélte, ez lehetetlenség, nevetséges felvetés.

Az Európai Unió jövőjének alapvetéseiről tárgyalnak a tagországok vezetői pénteken granadai találkozójukon - jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a tanácskozásra érkezve. A fő kérdések között említette a következő bővítési kört, az uniós döntéshozatal reformját, valamint az EU-n belüli finanszírozás jövőjét.

Az újabb bővítésre az EU-nak is fel kell készülnie, és hosszú évek óta most először tárgyalnak ilyen magas szinten erről a témáról - hangoztatta.

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője

fontosnak nevezte bővítési céldátum kijelölését, amely ösztönző lehet a csatlakozni kívánó országok számára.

"Nincs vesztegetni való idő, fel kell gyorsítani a folyamatot" - hangsúlyozta.

A katalán politikus kitért arra is, hogy Európának szüksége van megállapodásra a migrációs és menekültpolitikáról, amely nem csupán az illegális bevándorlók megállításáról szól, "amikor már veszélynek tették ki az életüket", hanem azokat a problémákat "támadja", amelyek a migrációt kiváltják.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a témában zajló vita a nap folyamán a miniszteri szinten már elért megállapodás alapján fog zajlani.

"Mi mint európaiak, döntünk arról, hogy ki jöjjön Európába és milyen körülmények között, nem pedig az embercsempészek" - jelentette ki Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Mint mondta, "minél jobban állunk" a legális csatornákkal és humanitárius folyosókkal, "annál szigorúbbak tudunk és kell is lennünk" azokkal, akik nem jogosultak menedékjogra.

Felülvizsgálatok a bővítés miatt

A bővítésre kitérve hangsúlyozta: nemcsak a tagjelölteknek kell elvégezniük feladatukat ahhoz, hogy csatlakozzanak, hanem az Európai Uniónak is, ezért a bizottság számtalan területen felülvizsgálatot hajt végre, amelyek biztosítják, hogy "felkészültek legyünk".

Az uniónak hitelesnek kell lennie a bővítés folyamatában, ehhez pedig a közösségnek belső párbeszédet kell kezdenie saját reformjáról a következő csúcstalálkozókon - közölte Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke.

"Ami most működik 27-tel, az nem fog működni 32-vel, 33-mal vagy 35-tel"- jegyezte meg.

A november elejére várható, bizottsági tagjelölti jelentésekkel kapcsolatban elmondta, hogy amennyiben ezek pozitív értékelést tartalmaznak, "szintet lehet lépni", és megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat.

Az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek informális találkozójának harmadik fő témája a Spanyolország által kidolgozott és beterjesztett európai nyitott stratégia, amely az unió külső függőségének csökkentését, ellenálló képességének fokozását célozza, egyebek mellett az újraiparosítás, az ökológiai átmenet előmozdítása, a társadalmi és gazdasági igazságosság növelése, valamint az Európai Unió egységének erősítése révén.

Címlapról ajánljuk
Úgy tűnik, az új állampolgársági törvénnyel is felsül a német kormány

Úgy tűnik, az új állampolgársági törvénnyel is felsül a német kormány

A jogszabály nyári módosítása azt eredményezte, hogy meredeken emelkedni kezdett az elbírálásra váró kérelmek száma és a várakozási idő is, miközben a Migrációkutató Intézet tanulmánya szerint 12 millió olyan ember él Németországban, aki nem rendelkezik német útlevéllel. Párducz Árpád az InfoRádióban elmondta: ha az előre hozott választás eredményeként kormányra kerül a CDU/CSU pártszövetség, vélhetően visszatérnek a korábbi, sokkal szigorúbb szabályozáshoz.

Egyre többet tudni Donald Trump csapatáról, itt vannak a már ismert nevek

Sorjáznak a nevek, kivel dolgozik majd együtt Donald Trump a következő elnöksége alatt. Nyíltan migrációellenes és Izrael-barát politikusok kerülnek majd fontos pozíciókba, a legfontosabb külügyi posztokat pedig olyanok tölthetik be, akik támogatnák Ukrajnát, de nem a végletekig - mondta az InfoRádióban Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×