eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Tűzharc füstje lengi be a szudáni fővárost, Kartúmot 2023. április 19-én, amikor egynapos országos tűzszünet van érvényben a szembenálló felek közt. Négy nappal korábban harcok robbantak ki az Abdel-Fattah Burháni tábornok vezette szudáni hadsereg és a Mohamed Hamdan Daglo tábornok vezette félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között. Az összecsapásokban eddig legkevesebb 185 civil és katona vesztette életét, a sebesültek száma meghaladja az 1800-at.
Nyitókép: -

Ukrajna állhat a Wagner szudáni veresége mögött – videó

Több ezer kilométerre a határaitól hajthatnak végre különleges akciókat az ukrán különleges szolgálatok.

A CNN beszámolója szerint az ukrán különleges erők állhatnak néhány dróntámadás és egy szárazföldi művelet mögött, amiket a szudáni polgárháborúban a Wagner orosz zsoldoscsoport által támogatott lázadó Gyorsreagálású Erők (RSF) ellen vittek véghez – írja a Portfolio.

Bár az amerikai hírcsatorna nem tudta függetlenül ellenőrizni az állítólagos ukrán részvételt,

a dróncsapásokról készült felvételeken az ukrán típusú dróntámadások jellegzetességei mutatkoztak meg.

Az ukránok által széles körben használt két, kereskedelmi forgalomban kapható drón legalább nyolc csapásban vett részt, és a drónok vezérlőjén ukrán nyelvű szöveg volt látható. Szakértők szerint az a tény, hogy a drónok közvetlenül a célpontba csapódtak, rendkívül szokatlan Szudánban és a tágabb afrikai régióban.

Ukrajna hivatalosan nem vállalt felelősséget az akciókért. Egy magas rangú szudáni katonai forrásnak nincs tudomása szudáni ukrán műveletekről, és nem is hiszi, hogy ezek igazak. Több amerikai tisztviselő is meglepődött a feltételezésre, hogy Ukrajna Szudánban hajtana végre katonai akciókat.

A dróncsapásokról készült felvételek múlt hét csütörtök óta keringenek a közösségi médiában, az állítólagos szárazföldi műveletről egyelőre nincs felvétel.

A Portfolio emlékeztet, hogy a Wagner a szudáni polgárháború áprilisi kirobbanása óta tevékenyen támogatja az RSF-et, ami az egyébként puccsista szudáni katonai vezetés ellen harcol. Egy magas rangú szudáni forrás szerint az RSF fegyvereinek 90 százaléka származik a zsoldoscsoporttól.

Oroszország eddig a Wagner csoporton keresztül gyakorolta befolyását Szudánban és Afrika számos országában, Jevgenyij Prigozsin halála után pedig az orosz védelmi minisztérium próbálja átvenni a zsoldosok korábbi pozícióit.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×