eur:
415.6
usd:
403.51
bux:
79775.14
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálatának videófelvételről készített képe egy Jarsz rakétáról a szibériai Novoszibirszk rakétabázisán 2023. március 29-én, amikor Oroszország hadgyakorlatot kezdett Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétarendszerekkel és mintegy háromezer katonával három orosz régióban. A Jarsz hordozható rendszereket a Topol rakétarendszerek felváltására fejlesztették ki az orosz haderő szárazföldről indítható nukleáris arzenáljának megerősítésére.
Nyitókép: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

Kaiser Ferenc: a NATO-nak is üzen az új hadgyakorlattal az ellen-NATO

Szerdáig Fehéroroszországban hadgyakorlatot tartanak a szovjet utódállamokat tömörítő Kollektív Biztonsági Szerződés szervezetének tagjai, egy, a kelet-európai régiót érintő fiktív válsághelyzetet modelleznek. Erről beszélgettünk Kaiser Ferenccel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensével.

Diplomáciai üzenete van annak, hogy "mire" készülnek fel azon a hadgyakorlaton, amelynek a helyszíne Fehéroroszország, résztvevője pedig a Szovjetunió utódállamainak egy része – vélekedett az InfoRádióban Kaiser Ferenc, az NKE docense.

"Nem kimondottan, de lényegében egy Fehéroroszország elleni vagy általa indított támadás következményeit tekintik át a gyakorlatban; egy ideje már a lengyel–fehérorosz viszony elég feszült, mind a két fél jelentős erőket mozgósított a határra. A hadgyakorlat persze nem biztos, hogy eléri a célját, tekintettel arra, hogy Lengyelország a NATO tagja" – mutatott rá, arra utalva, hogy a NATO erői jóval komolyabbak, mint az utódállamokat tömörítő Kollektív Biztonsági Szerződés szervezetéi.

A hadgyakorlatban a közép-ázsiai országok csak kisebb erőkkel vesznek részt, de az orosz kontingens is csak pár ezer fős, inkább a légierő hangsúlyos most, illetve egy 10 ezer fős kontingenst a fehéroroszok adnak. Ennek praktikus oka, hogy a szárazföldi haderőt és eszközöket komoly logisztikai feladat az adott térségbe vinni.

Hogy belefér-e az oroszoknak egy ilyen hadgyakorlat, miközben a legmodernebb eszközöket az ukrajnai hadszíntéren vetik be, arra Kaiser Ferenc azt mondta, Oroszországnak már nincsenek titkai, így újdonságokat már nem próbálnak ki, de ugyanígy csökkenti a hadgyakorlat jelentőségét az, hogy az erők szinte teljes egészét a háborúban használják fel az oroszok.

A szovjet utódállami szervezetet a NATO-hoz hasonlítva elmondta, hasonló elvek alapján működik a két szervezet, lényegében a NATO mintájára hozták létre a Kollektív Biztonsági Szerződést; ha például az egyik tagállamot megtámadják, azt a többinek úgy kell vennie, mintha őt támadták volna meg.

"Ha viszont a szervezet egy tagja támad, a kollektivizmus elve nem érvényesül,

ez a helyzet Oroszország úgynevezett különleges katonai művelete esetében is Ukrajnában. De a szerződést nem is Oroszországra találták ki, Közép-Ázsiában van egy csomó probléma, például Tádzsikisztán és Kirgizisztán vagy Azerbajdzsán és Örményország között. Nyilván, ha Ukrajna Moszkvát támadná, mint ahogy ez a retorika szintjén már előkerült, akkor lehetne szó arról, hogy az érintett államok segítsenek Oroszországnak, de az így sem lenne jelentős" – fejtegette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

"Nem kívánatos vendég" a varsói magyar nagykövet a lengyel EU-elnökség megnyitóján

A Marcin Romanowski volt lengyel igazságügy-miniszternek Magyarországon adott menedékjog miatt nem szívesen látott vendég a varsói magyar nagykövet a soros lengyel EU-elnökség megnyitóján - jelentette ki Magdalena Sobkowiak-Czarnecka lengyel miniszterhelyettes pénteken a TVP Info közszolgálati hírtévében. A lengyel ellenzék bírálta a kormánydöntést. A rendezvényen nem várható a lengyel államfő részvétele sem.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
NATO-ország fenyegeti Kijevet, hamarosan készen vannak a Moszkvát fenyegető rakéták - Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

NATO-ország fenyegeti Kijevet, hamarosan készen vannak a Moszkvát fenyegető rakéták - Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Drónokkal támadta Oroszország Rosztov megyéjét az ukrán haderő, közben az orosz haderő a donyecki Kramatorszk városára indított UAV-támadást. Szlovákia miniszterelnöke szabotőrnek nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és ellenintézkedéseket tervez Kijevvel szemben. Az ukrán vezető a háború lezárásáról beszélt, sok mindenben kompromisszumkésznek tűnik. Hamarosan hadrendbe állítja Ukrajna az első Trembita típusú, 600 kilométeres hatótávolságú rakétákat. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háborő eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×