A Loch Ness Központ és a Loch Ness Felfedezés nevű önkéntes csoport augusztus 26. és 27. között az elmúlt fél évszázad legnagyobb keresőexpedícióját szervezi, hogy megtalálják a Loch Ness-i szörnyet – írja a BBC. A szervezők azt ígérik, hogy olyan technológiát vetnek be, amilyet korábban még nem használtak. Ezek között szerepel a drón és a vízalatti hangok észlelésére használt hidrofon.
Alan McKenna, az önkéntes csoport tagja szerint a cél az, hogy „Loch Ness-rajongók új generációját inspirálják és részesei legyenek a fantasztikus rejtélynek, amely oly sok embert megfogott a világon.”
Az akció valószínűleg üzletileg is ki van találva, a kíváncsi turisták és hobbifelfedezők ugyanis fizethetnek azért, hogy a tó felszínéről kövessék az expedíciót.
Plan for biggest Nessie search in more than 50 years https://t.co/o1HL8d0R6E
— BBC News (UK) (@BBCNews) August 5, 2023
Évszázados legenda
A skóciai tóban lakó lényről szóló legenda már évszázadok óta kering, legelső ismert említése Szent Kolumba 565-ből származó legendájában történik, ahol a szent megment egy embert a szörnytől.
Az első újkori észlelés 1933. május 2-án történt, 1934. április 19-én pedig fénykép készült a szörnyről, amint hosszú nyaka és feje kiemelkedik a vízből. A fotóról később kiderült, hogy hamisítvány.
Azóta tudósok és amatőrök sora kutatta, de bizonyítékot a létezésére nem találtak, bár több szemtanú vélte látni.
Modern kutatás
2019-ben új-zélandi tudósok a vizben fellelhető DNS-minták elemzésével próbálták megállapítani milyen lények élnek a tóban, és van-e köztük ismeretlen. Ilyet nem találtak, viszont nagy számban azonosítottak angolna örökítőanyagot. Ennek alapján felvetették, hogy egy méretesre nőtt angolna-féle lehet az állítólagos szörny.