eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Már nem EU-párti a cseh többség

A CTK cseh hírügynökség szerint legutóbb 2016-ban, a migránsválság alatt volt ilyen alacsony az EU támogatottsága Csehországban.

Visszaesett az Európai Unióba vetett bizalom Csehországban. Míg tavaly a csehek 58 százaléka volt bizalommal az EU iránt, addig idén tavasszal már csak 46 százalék – derült ki az akadémiai CVVM közvélemény-kutató intézet országos felméréséből, amelynek eredményét kedden közölte a cseh sajtó.

Legutóbb 2016-ban volt ilyen alacsony az EU támogatottsága Csehországban, amely 2004 május elsejétől tagja az európai integrációs szervezetnek. A belépés utáni első évtizedben az EU bizalmi indexe a csehek körében 55 százalék körül mozgott, a legalacsonyabb 2016-ban volt. Akkor az európai gazdasági és migránsválság következtében csak a csehek 37 százaléka bízott az EU-ban.

A tavalyi évhez viszonyítva egyaránt 11 százalékkal csökkent a csehek NATO-ba és az ENSZ-be vetett bizalma is: 56 százalékra, illetve 52 százalékra.

A megkérdezett cseh állampolgárok 50 százaléka azt nyilatkozta, hogy nem bízik az EU-ban, négy százalékuk pedig azt válaszolta, hogy nincs véleménye. A NATO és az ENSZ iránt a megkérdezettek 36 százaléka, illetve 37 százaléka nincs bizalommal.

A CVVM az uniós szervekbe és politikusokba vetett bizalmat is felmérte: itt jelenleg minden esetben a bizalmatlanság magasabb a bizalomnál. Az Európai Bizottságban a csehek 38 százaléka, az Európai Parlamentben pedig 36 százaléka bízik. Ursula von der Leyenre, az Európai bizottság elnökére a csehek 31 százaléka, Charles Michelre, az Európai Tanács elnökére 24 százalékuk, Josep Borellre, az EU külügyekért felelős biztosára pedig a cseh állampolgárok 23 százaléka tekint bizalommal.

A felmérést március közepétől május közepéig készítették a 15 év feletti cseh lakosok országos mintáján.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×