eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Kunduz, 2014. április 5.Voksolásra váró afgán nők sorakoznak az észak-afganisztáni Kunduz egyik szavazóhelyisége előtt 2014. április 5-én, az afgán elnökválasztás napján. (MTI/EPA/Násszir Vakif)
Nyitókép: (MTI/EPA/Násszir Vakif)

Wagner Péter: az afgán nők nagy része nem érzi magát jogfosztottnak, mert megszokta a helyzetét

Ennél sokkal súlyosabb gondok vannak a társadalomban; ezeket sorolta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Wagner Péter szerint már az is igazi csoda, hogy eddig szépségszalonok működhettek a tálibok vezette Afganisztánban. Ugyanis egyszer már – a tálibok korábbi uralma, 1996 és 2001 között – bezárták az összes ilyen létesítményt. A szakértő azonban azt is elmondta, hogy ilyen helyekre csak nagyon kevés afgán nő járhatott, hiszen a falvakban, kisvárosokban ez a szolgáltatás gyakorlatilag elérhetetlen.

"Ez a fajta luxus inkább a városi középosztálynak jut, míg a nők 75-80 százaléka teljesen kimarad ebből. Ezért a szalonok bezárása nem is fogja megrázni az afgán társadalom tömegeit" – vélekedett a kutató. Sokkal inkább az a jelentősége ennek a jelképes intézkedésnek szerinte, hogy tovább szűkíti az afgán nők amúgy sem túl terebélyes szabadságjogait. "A korlátozás egy folyamat része, amelynek célja, hogy erősödjön a társadalomban a nemek szétválasztása" – mondta Wagner Péter.

A Magyar Külügyi Intézet munkatársa azonban ennél sokkal fontosabbnak nevezte, hogy az afgán nőket már eddig is megfosztották egy sor olyan lehetőségtől, amely a társadalmi felemelkedésüket szolgálta volna. Ilyen például az, hogy nem tanulhatnak,

legfeljebb az általános iskola első hat osztályát járhatják ki, de se gimnáziumba, se egyetemre nem mehetnek

– mondta. Ezt a tálibok azzal indokolják, hogy a legtöbb helyen nincsenek meg a körülmények a fiúk és a lányok szigorú elkülönítéséhez.

A másik probléma az – folytatta Wagner Péter –, hogy az afgán nők nem is vállalhatnak munkát, csak a háztartásban dolgozhatnak, bár ezekkel a korlátozásokkal még a tálib vezetők közül sem mindenki ért egyet; de azon kívül, hogy elmondják a véleményüket, mást nem tesznek, nem akarnak szembeszállni a legfőbb vezetőjükkel.

"Afganisztánban egyébként a nők nagy többsége egyáltalán nem érzi magát jogfosztottnak, mert már évszázadok óta így él" – közölte Wagner Péter. Vidéken, a legtöbb helyen még akkor is burkában, vagyis az egész testet és az arcot eltakaró lepelben jártak, amikor az még nem volt kötelező.

A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy az afgán társadalom még nem jutott el a fejlődésnek arra fokára, ahová a világ többi része.

"Ez hagyományosan az iszlám világ legkonzervatívabb országa"

– emlékeztetett Wagner Péter. Bár a tálib hatalom megdöntését követően, 2001-től megindult bizonyos modernizálódás, de az nem volt igazán mélyreható. A falvakban alig lehetett érezni bármit is a változásokból. "Így, amikor a tálibok visszavették a hatalmat, nem is hoztak a korábbiakhoz képest nagy változást a vidék életében" – hangsúlyozta. "A városokban viszont élt egy szűk elit, amelynek tagjai korábban már jártak külföldön, iskolázott, művelt, nyelveket beszélő nők, akik igényelték, hogy odahaza is eljárhassanak moziba, kávézókba vagy éppen szépségszalonokba. Nagy részük a tálib rezsim újbóli megjelenésével ismét elhagyta az országot" – mondta a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Akik maradtak, azok nyilván megpróbálnak ragaszkodni a jogaikhoz, és ezért még néha tüntetnek is. "De olyan kevesen vannak már, hogy jó, ha egy ilyen megmozdulásra pár százan összejönnek. Márpedig ez nem sok egy több milliós nagyvárosban" – mondta Wagner Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×