eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Az amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító Isabella tartályhajó a lengyelországi Swinoujscie LNG-terminál kikötőjébe érkezik 2022. április 28-án. A Gazprom orosz gázipari holding április 27-től leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki

A tartományi kormány megfúrja a Rügen szigetén tervezett LNG-terminált

Környezetvédelmi és idegenforgalmi okokból is ellenzik a cseppfolyós földgáz fogadására alkalmas létesítmény felépítését a tartomány vezetői.

A német parlament a nyári szünet előtti utolsó ülésének egyik napirendi pontja a cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására szolgáló terminálok létesítésének felgyorsítása. Különös aktualitást ad ennek, hogy a következő ilyen terninált a Balti-tengeri Rügen szigetén, Mukran kikötőjében tervezik. Problémát okoz azonban, hogy a sziget "házigazdája", Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány környezetvédelmi és idegenforgalmi okokból is tiltakozik a terminál létesítése ellen.

A Deutsche ReGas nevű energetikai vállalkozás beruházásában a balti-tengeri Lubminnál épített, úgynevezett úszó terminált január elején avatta fel Olaf Scholz kancellár. Ez volt a második ilyen terminál, amely cseppfolyósított földgáz fogadására szolgál. A szövetségi kormány szervezésében energetikai vállalatok hét ilyen úszó LNG-terminált létesítenek. Az elsőt 2022 decemberében avatták fel az alsó-szászországi Wilhelmshaven kikötőjében. Az eredeti tervek szerint 2023 végére többségük működhet majd, és kapacitásuk együttvéve meghaladja az évi 30 milliárd köbmétert. Ez nagyjából a fele annak a mennyiségnek, amely az Oroszország Ukrajna elleni háborúja előtti utolsó évben, 2021-ben érkezett az Északi Áramlat-1 földgázvezetéken Oroszországból Németországba.

A tervezett mukrani terminál azonban a jelek szerint lakossági és hatósági ellenállásba ütközik. Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány kormánya – a szociáldemokrata környezetvédelmi miniszterrel az élen – kifogásolta, hogy a a szövetségi kormány nem teljesítette a régió támogatására tett korábbi ígéreteit, és nem reagált a tartomány javaslataira sem. A miniszter utalt arra, hogy ilyen körülmények között elutasítják a tervet.

A tartomány ugyancsak szociáldemokrata államtitkára a balti-tengeri Binz üdülőhely önkormányzati tanácsának ülésén ismertette a helyi kormányzati hatóságok álláspontját.

A tartományi kormány felismerte, hogy egy ilyen projekt létesítése nem kényszeríthető ki a lakosság akaratával szemben.

Egyidejűleg reményét fejezte ki, hogy a szövetségi kormány is hasonló felismerésre jut.

Az LNG-terminál ellenzői mindenekelőtt arra hivatkoznak, hogy az a környezetvédelmet károsítja, és hátrányosan érinti turizmust az ebből a szempontból rendkívül népszerű Rügen szigetén.

Egyes szakértők ugyanakkor megkérdőjelezik a terminálok szükségességét az energiaellátás biztosítása szempontjából is. A német természetvédelmi szövetség elnöke szerint a terminál évtizedekre "bebetonozza" a környezetet károsító nyersanyagok használatát. Hasonlóan vélekedtek a Német Gazdaságkutató Intézet, valamint a Környezetvédelmi Segélyalap szakértői is, akik szerint a szövetségi kormány a terminálok létesítését a szerintük jövő télen várható gázhiány elleni védekezés szükségességével indokolja.

A tartományi környezetvédelmi miniszter ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy amennyiben a helyi hatóságok mégis megadnák az engedélyt, garantálják a törvényes engedélyezési eljárást, az előnyök, illetve a hátrányok alapos mérlegelését.

A Deutsche ReGas úgynevezett úszó terminált épített, amelynek legfőbb eleme egy különleges hajó, hivatalos elnevezéssel úszó tároló és visszagázosító szerelvény. A terminálra tartályhajókon érkező LNG-t ezen a Neptune nevű hajón átalakítják gáz halmazállapotúvá, hogy betáplálhassák a szárazföldi vezetékrendszerbe. A terminál kapacitása évi 4,5 milliárd köbméter.

A szövetségi kormány tavasszal, röviddel az Ukrajna elleni orosz támadás után határozta el az LNG-terminálok fejlesztését, hogy felszámolja Németország függőségét az orosz földgázimporttól.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×