eur:
403.04
usd:
359.86
bux:
96581.35
2025. május 16. péntek Botond, Mózes
Johannesburg, 2017. december 18.Cyril Ramaphosa, a Dél-afrikai Köztársaság alelnöke, miután megválasztották a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) párt új vezetőjévé Johannesburgban 2017. december 18-án. Ramaphosa elnökjelöltként az általános várakozás szerint a 2019-es elnökválasztás nyomán Jacob Zuma jelenlegi államfő utóda lehet. (MTI/EPA/Cornell Tukiri)
Nyitókép: (MTI/EPA/Cornell Tukiri

Afrikából hívták Putyint

Az afrikai országok vezetőinek közelgő oroszországi és ukrajnai békemissziójáról tárgyalt telefonon Cyril Ramaphosa, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke és Vlagyimir Putyin orosz elnök – közölte a dél-afrikai elnöki hivatal.

A közlemény szerint „Putyin elnök üdvözölte az afrikai államfők kezdeményezését, és kifejezte óhaját a békemisszió fogadására”.

A Putyin és Ramaphosa közötti szerdai telefonbeszélgetésben szóba került az Oroszország–Afrika-csúcstalálkozó is, amelyet a tervek szerint július végén tartanak Szentpéterváron.

A dél-afrikai elnök korábban azt mondta, hogy országa „nem elkötelezett” az ukrajnai háború kérdésében, illetve nem részesíti előnyben Oroszországot.

Ramaphosa májusban jelentette be, hogy Oroszország és Ukrajna vezetői készek találkozni az afrikai országok vezetőivel, illetve megvitatni a folyamatban lévő konfliktus lehetséges dél-afrikai béketervét, ami Egyiptom, Szenegál, Zambia, Uganda és a Kongói Köztársaság vezetői támogatnak.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Cseh kormányfő: mintha gyávák lennének az oroszok

Cseh kormányfő: mintha gyávák lennének az oroszok

Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök távolmaradása az isztambuli tárgyalásokról azt mutatja, hogy Oroszország nem törekszik az ukrajnai béke megteremtésére, és nem hajlandó felhagyni agresszív külpolitikájával. Petr Pavel államfő közben biztonsági egyeztetésre hívta a parlamenti pártok vezetőit, akik közül az ellenzéki Tomio Okamura támogatná, hogy népszavazáson döntsenek Csehország EU- és NATO-tagságról.

Elemző: Ruanda a brit deportáltak helyett most az amerikaiakat fogadná be

Egyre több ország próbálkozik megállapodást kötni az illegális bevándorlók kitoloncolásáról. Ruanda már sokszor előtérbe került annak ellenére, hogy a brit legfelsőbb bíróság nem minősítette biztonságos harmadik országnak. Ezúttal az Egyesült Államok tárgyal erről az afrikai országgal – mondta el az InfoRádióban Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.16. péntek, 18:00
Balogh Tamás
a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti Egyesületének elnöke
Lesújtó véleményt mondott az Orbán-Fico-párosról a volt szlovák külügyminiszter

Lesújtó véleményt mondott az Orbán-Fico-párosról a volt szlovák külügyminiszter

Magyarország és Szlovákia az 1990-es években, a 2000-es évek elején két olyan ország volt, amelyeket sokan a sikeres átalakulás mintájaként emlegettek Európában, mára viszont már nem szolgálnak példaként az EU-ba igyekvő országok számára, sőt, az EU egységének megbontására irányuló kísérletekkel hozhatók összefüggésbe - mondta Pavol Demeš, Szlovákia volt külügyminisztere a Magyar Atlanti Tanács konferenciáján. A visegrádi együttműködésről szólva kiemelte: az meglehetősen befagyott állapotban van, 2+2-es formáció alakult ki a csoporton belül, miután Csehország és Lengyelország más utat követ az Európai Unióval és a NATO-val folytatott párbeszéd és együttműködés terén.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×