eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
2013. november 10-én Londonban készített kép II. Erzsébet brit királynőről, aki 2022. szeptember 8-án, 96 éves korában, uralkodásának 71. évében elhunyt.
Nyitókép: 2013. november 10-én Londonban készített kép II. Erzsébet brit királynőről, aki 2022. szeptember 8-án, 96 éves korában, uralkodásának 71. évében elhunyt. MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

Kinyitott akták - az IRA még Amerikában is veszélyt jelentett II. Erzsébetre

Minden egyes látogatása előtt aggódtak amiatt, hogy Amerikában támadják meg a királynőt.

A királynő 1983-as San Franciscó-i látogatása előtt egy rendőr, aki rendszeresen vendége volt egy helyi ír kocsmának, figyelmeztette az FBI-t, hogy az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) egyik szimpatizánsa, aki bosszút akart állni lánya haláláért, potenciális fenyegetést jelentett a királynő ellen - derül ki az FBI újonnan nyilvánosságra hozott feljegyzéseiből.

Az ismeretlen rendőrtiszt azt állította, hogy 1983. február 4-én, egy hónappal II. Erzsébet és Fülöp herceg tervezett látogatása előtt felhívta a férfi, akit az ír kocsmából ismert, és azt állította, hogy lányát gumilövedékkel ölték meg Észak-Írországban - írja az NBC News.

A férfi az FBI feljegyzése szerint azt helyezte kilátásba, hogy rádob valamit a Golden Gate hídról a királynőt szállító Britannia hajóra, és így ért neki, vagy lelövi, amikor a Yosemite Nemzeti Parkba tesz látogatást.

A királynővel kapcsolatosan összesen 102 oldalnyi feljegyzése van az FBI-nak, melyet most tettek közzé egy, az információszabadságról szóló törvény szerinti kérelemre. Az iratok nyilvánosan elérhetők, tartalmuk megfelel annak, amit egy látogatóba érkező magas rangú vendég utazása előtti munka megkíván. Szerepelnek bennük a szövetségi ügynökök megosztott feljegyzései, útvonaltervek, sajtócikkek és egyéb dokumentumok, amelyek nagyrészt a királynő 1976-ig visszamenőleg tett látogatásaihoz kapcsolódnak az Egyesült Államokban.

Bár a szerkesztett feljegyzések nem utalnak arra, hogy a San Franciscó-i fenyegetés valaha is igazi veszélyt jelentett volna, egyértelműen tükrözik a királynőre leselkedő potenciális veszélyforrást: az IRA-t és szimpatizánsait. A Sinn Féin politikai mozgalom titkos fegyveres szárnyaként az 1960-as évek végén alakult IRA modern változata a brit erők Észak-Írországból való eltávolítását és Írország egyesítését tűzte ki célul, gyakran erőszakos eszközökkel.

A királynő 1976-os New York-i útja során, amikor az amerikai bicentenáriumi ünnepségeken a Battery Parkban vett részt, a New York-i rendőrség hírszerzési nyomozói arról tájékoztatták az FBI-t, hogy nem tartóztattak le senkit, de

egy kisrepülőgép pilótáját beidézték, mert "Anglia, kifelé Írországból" feliratú táblával repült a park felett.

Az FBI aggodalmai a királyi család tagjai elleni esetleges IRA-erőszakkal kapcsolatban nem voltak alaptalanok. 1979-ben Erzsébet másodunokatestvére, Lord "Dickie" Mountbatten - az akkori Károly herceg közeli bizalmasa - meghalt egy írországi IRA-bombatámadásban. Konkrét veszélyről sosem tudtak az amerikai látogatások alkalmával, de ennek ellenére fontosnak tartották, hogy mindvégig éberen figyeljenek. Folyamatosan gyűjtötték az adatokat a potenciális veszélyt jelentő csoportokkal kapcsolatosan, letartóztatásokra azonban nem került sor.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×