eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Teherán, 2022. szeptember 21.Tüntetők kövekkel dobálják a rohamrendőröket felgyújtott szemeteskonténerek mögül Teheránban 2022. szeptember 20-án. Az iráni fővárosban napok óta tiltakoznak annak a fiatal nőnek a halála miatt, aki az erkölcsrendészeti őrizetbevételt követően halt meg. A 22 éves Masa Aminit szeptember 13-án azért tartóztatták le, mert nem viselte az előírás szerint kötelező ruhadarabot, a muzulmán nők haját eltakaró kendőt, a hidzsábot. Szemtanúk szerint a rendőrök megverték a rendőrautóban, majd kómába esett.
Nyitókép: MTI/AP

Bebörtönzött iráni újságírónők kapták az ENSZ sajtószabadság-díját

A fejkendő nem megfelelő viseletéért fogva tartott és meghalt nő esetéről tudósítottak.

Három bebörtönzött iráni újságírónő kapta az ENSZ sajtószabadságért odaítélt díját - jelentette be a nemzetközi szervezet.

Az egyik díjazott, a 31 éves Nilufar Hamedi, a Ham Mihan újságírója számolt be arról, hogy a 22 éves Mahsza Amini tavaly szeptemberben meghalt, miközben az erkölcsrendészet fogva tartotta, mert nem viselte megfelelően a fejkendőjét. A másik díjazott, a 36 éves Elaheh Mohammadi, a Sargh folyóirat munkatársa pedig Amini temetéséről számolt be.

Amini halála miatt számos iráni városban hónapokig tüntettek. Ez volt a fennálló hatalom elleni legerősebb demonstrációhullám 2009 óta, amikor a Zöld Mozgalom tüntetései milliókat vittek az utcára.

A harmadik díjazott az ismert iráni aktivista, újságíró Nargesz Mohammadi lett. Az ismert iráni emberi jogi aktivista a halálbüntetés egyik harcos ellenzője. Korábban mérnökként, majd újságíróként dolgozott, és az időközben betiltott Emberi Jogok Védelmezőinek Központja nevű szervezet szóvivője lett. 2018-ban Szaharov-díjjal jutalmazták munkásságát.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) sajtószabadság-díját Guillermo Cano kolumbiai újságíróról nevezték el, akit 1986. december 17-én gyilkoltak meg az El Espectador újság irodája előtt Bogotában. Az UNESCO a díjazottakat 1997 óta a sajtószabadság május 3-ai világnapja alkalmából jelenti be.

"Most fontosabb, mint valaha, hogy tisztelettel adózzunk minden újságírónő előtt, akiket akadályoznak munkájukban, és akiknek fenyegetésekkel és az ellenük irányuló támadásokkal kell szembenézniük" - fogalmazott Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója a New York-i ünnepségen.

"Történelmi, nők által vezetett forradalmat indított" a három díjazott újságíró munkája

- hangsúlyozta a nemzetközi zsűri elnöke, Zainab Salbi méltatásában. Hozzátette: az újságírók nagy árat fizettek azért, hogy beszámoljanak az igazságról, kiérdemelték az elismerést.

Az iráni igazságszolgáltatás április végén közölte, hogy az Amini haláláról hírt adó két riporter, Hamedi és Elaheh Mohammadi ellen vádat emeltek az Egyesült Államokkal való együttműködés, nemzetbiztonság elleni tevékenység és "rendszerellenes propaganda" miatt.

Az UNESCO értesülése szerint Hamedit és Mohammadit szeptember óta az iráni Evin börtönben tartják fogva, Hamedit magánzárkában. Nargesz Mohammadit már többször bebörtönözték, az UNESCO szerint jelenleg 16 éves börtönbüntetését tölti az Evin börtönben.

Az iráni emberi jogi aktivisták szerint a tüntetéshullámban résztvevők közül legkevesebb 529 embert öltek meg, és több mint 19 700 embert vettek őrizetbe a hatóságok.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×