Derült égből villámcsapásként szivárgott ki a zöld párti Robert Habeck gazdasági miniszter, egyben alkancellár tervezete arról, hogy az olaj- és gázfűtés száműzésével nem várnak a koalíciós megállapodásban eredetileg előirányzott időpontig, azaz 2025-ig, hanem azt már egy évvel előbbre hozzák.
Ráadásul a koalíció a későbbi átállást is fokozatosan tervezte, ezzel szemben Habeck javaslata 2024-től egy csapásra történő tiltást említ. Eszerint a kizárólag fosszilis energián, mindenekelőtt gázon és olajon alapuló fűtési rendszerek beépítése 2024-től nem engedélyezett, és csak olyan fűtőberendezést lehet felszerelni, amely legalább 65 százalékban megújuló energiából termel hőt.
Az FDP lakáspolitikai szóvivője. Daniel Frost arra mutatott rá, hogy a gázfűtési rendszerek általános tilalma az emberek többségét súlyosan érintené, és rendkívüli pénzügyi terheket róna rájuk. A koalíció legkisebb pártja mellett tiltakozott az ellenzék vezető erejének számító konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU is, hangsúlyozva, hogy a tervezet leküzdhetetlen nehézségeket okoz a német állampolgároknak.
A "vádlottak padjára" ültetett miniszter most újabb tervvel állt elő az érintettek terheinek csökkentése érdekében.
Robert Habeck jövő évre félmillió hőszivattyút ígért.
A miniszter azt hangoztatta, hogy a fűtésnek kevésbé kell károsítania a klímát, ugyanakkor megfizethetőnek kell maradnia. A Der Spiegel beszámolója szerint a miniszter jelentős állami támogatást helyezett kilátásba az olaj- és gázfűtési rendszerektől való búcsú megkönnyítése érdekében. Habeck szerint a fűtéssel kapcsolatos terveket nagyarányú szociálpolitikai támogató intézkedéseknek kell kísérniük, amíg a hőszivattyúk lényegesen drágábbak, mint a gázfűtés. A miniszter állami támogatásokat helyezett kilátásba mindenekelőtt azon háztartások számára, amelyek más módon nem engedhetnék meg maguknak a cserét.
Habeck ugyanakkor ismét védelmébe vette a tervezetet, amelyen szavai szerint a gazdasági és az építésügyi minisztérium közösen dolgozik. A meglévő fűtési rendszereket a tervezet nem érinti, de Németországban a fűtési rendszerek 75 százaléka még mindig földgázzal és olajjal működik. A miniszter a klímavédelmi célokra utalva azt hangoztatta, hogy ez nem maradhat így, az ezzel kapcsolatos vitát most kell lefolytatni.
Habeck szerint nincs alternatívája annak, hogy még az idén döntés szülessen a fűtési szektor karbonmentessé tételéről.
A berlini szolgáltatói egyesület ülésén felszólalt Olaf Scholz kancellár is, aki megerősítette,, hogy 2024-től évente 500 ezer hőszivattyút szerelnek majd be. A szociáldemokrata kancellár ezzel közvetve alátámasztotta az általa vezetett koalíció arra vonatkozó tervét, hogy fokozatosan megtörténik a gáz- és olajfűtési rendszerek kiváltása.
Scholz utalt arra is, hogy jelentősen bővítenék a gázerőműveket, amelyeket a későbbiekben hidrogénnel is működtethetnének.
A földgázt, az olajat és a szenet a hidrogén helyettesítheti, és ez meg is fog történni – fogalmazott a kancellár, aki szerint ez megy majd végbe különösen az iparban és az energiaszektorban, de a légi, a tengeri és a teherforgalomban is.