eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
The Triumphal Arch. Famous place in Chisinau city, Moldova.
Nyitókép: alex-mit/Getty Images

Orosz figyelmeztetés az új moldovai vezetésnek

A Kreml szóvivője óvatosságra intette a moldovai kormányt a Dnyeszter menti rendezéssel kapcsolatban.

Dmitrij Peszkov szerint Oroszország továbbra is felelős szereplő a Dnyeszter menti rendezésben, és változatlanul ellátja ezzel kapcsolatos feladatait. A szóvivő arra reagált, hogy Dorin Recean új moldovai miniszterelnök, miközben csütörtökön kormánya programját és összetételét a moldovai parlament elé jóváhagyásra terjesztette, azt hangoztatta, hogy az orosz békefenntartókat ki kell vonni "a Dnyeszteren túli területről", amelyet szerinte demilitarizálni kell.

"Természetesen azt ajánljuk moldovai partnereinknek, hogy legyenek nagyon óvatosak az ilyen kijelentésekkel" - mondta Peszkov.

"Már most is nagyon-nagyon feszült a viszonyunk Moldovával,

mindemellett a moldovai vezetés mindig az oroszellenes dolgokra összpontosít, és oroszellenes hisztériába is átcsúszik. A konstruktivitás ilyen hiánya aligha segíthet magán Moldován, és természetesen árt a kétoldalú kapcsolatainknak" - hangoztatta a szóvivő.

Jelenleg mintegy 1700 orosz katona állomásozik a Szovjetunió felbomlása után az önállósodó Moldovától elszakadt keskeny földsávon, a szakadár "Dnyeszter Menti Köztársaság" területén. Két orosz gépesített lövész zászlóalj éves váltásban békefenntartó feladatokat lát el, és e vidéken egy őrző és egy kiszolgáló zászlóalj is szolgálatot teljesít.

A területen 1991 és 1994 között harcok dúltak, a békefenntartókat 1992. július 29-én vezényelték,

nyolc nappal az orosz és a moldovai elnök által - a szakadár "köztársaság" vezetőjének jelenlétében - aláírt válságrendezési megállapodás után.

A többi orosz katona a Cobasna községben lévő, a szovjet csapatok európai kivonása után kialakított lőszerraktárakat őrzi, amelyekben jelenleg több mint húszezer tonna lőszert tárolnak. A hadianyag elszállítása és hatástalanítása 2003-ban megkezdődött, ám a moldovai belviszály súlyosbodásakor félbeszakadt.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×