A müncheni repülőtéren a hétvégén elfogott Arthur E., aki az Egyesült Államokból tért éppen haza, azzal a férfival hozható kapcsolatba, akit decemberben állambiztonságot érintő információk kiadásának vádjával tartóztattak le a hatóságok.
A Carsten L. néven megnevezett férfit decemberben hazaárulás vádjával tartóztatták le. A német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) munkatársa volt, s a gyanú szerint államtitkoknak minősülő információkkal látta el a csütörtökön letartóztatott Arthur E.-t. Utóbbi ugyan nem dolgozott a BND-nek, az államügyészség szerint ugyanakkor kapcsolatban állt Oroszországgal, s továbbította a Carsten L.-től megszerzett, a büntetőtörvénykönyv értelmében államtitoknak minősülő információkat.
Arthur E.-t vasárnapi letartóztatása után hétfőn a szövetségi bíróság vizsgálóbírója elé vezették, aki elrendelte a gyanúsított előzetes fogva tartását.
Az ügyet a BND az amerikai Szövetségi Nyomozó Hivatallal (FBI) szoros együttműködésben vizsgálja. Bruno Kahl, a BND vezetője decemberben elmondta: amint tudomást szereztek arról, hogy valaki a soraikból szivárogtat, azonnal értesítették a szövetségi legfőbb ügyészt és belső vizsgálat indult.
A BND vezetője decemberi sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a legnagyobb visszafogottság és diszkréció szükségeltetik, hiszen Oroszország esetében a hatóságoknak olyan szereplővel van dolguk, amelynek "gátlástalanságával és erőszakra hajlandóságával is számolni kell".
A büntetőtörvénykönyv alapján rendkívül súlyos esetekben legalább öt év szabadságvesztés, de akár életfogytig tartó börtönbüntetés is kiszabható. Utóbbi akkor fordulhat elő, ha a vádlott államtitkokat is érintő, felelősségteljes pozíciójával él vissza.