eur:
411.36
usd:
393.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Olaf Scholz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kancellárjelöltje a német kormány megalakítására készülő pártok, az SPD, a Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek koalíciós szerződésének ismertetésén Berlinben 2021. november 24-én. A koalíciós szerződés csak azután lép hatályba, ha azt a pártok külön-külön is elfogadják. A december 6-án kezdődő héten a szövetségi parlamentben (Bundestag) megválaszthatják kancellárnak a 63 éves Olaf Scholzot, és megalakulhat az új német kormány.
Nyitókép: MTI/AP/DPA/Michael Kappeler

Olaf Scholz már együttműködést sürget a háború utáni Oroszországgal

A német kancellár szerint addig azonban a szankciók nyelvén kell beszélni, és ebből a gazdaságnak is ki kell vennie a részét.

A kancellár a Német Gazdaság Keleti Bizottsága (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) rendezvényén mondott beszédet. Az évtizedek óta működő testület a többi között Oroszországgal, Ukrajnával, Fehéroroszországgal és a kaukázusi köztársaságokkal való gazdasági együttműködés támogatását tekinti fő feladatának. Az Oroszországgal való kooperáció azonban teljes egészében megtorpant az Ukrajna ellen indított háború óta.

Olaf Scholz ezúttal a szankciókra összpontosított, de szólt az újrakezdés szükségességéről is. Az NTV hírtelevízió beszámolója szerint a kancellár elsődlegesen arra szólította fel a német vállalatokat, hogy készüljenek fel az Oroszországgal szembeni újabb szankciókra.

Scholz utalt arra, hogy a német–orosz kapcsolatok jelenleg folyamatosan romlanak. Most a szankciók erősítése van napirenden, és ezzel mindenkinek tisztában kell lennie – hangsúlyozta.

"De annak az Oroszországnak, amely befejezi a háborút, esélyt kell adni arra, hogy más időkben ismét gazdasági együttműködést kezdjünk"

– jelentette ki a kancellár.

Scholz szerint a háború után Oroszország továbbra is az európai kontinens legnagyobb országa marad. "Éppen ezért kiemelkedően fontos, hogy felkészüljünk erre az időre" – jelentette ki.

A kancellár ugyanakkor rendkívül keményen támadta Vlagyimir Puyint. "Az orosz elnöke birodalmi álmainak megvalósítása érdekében nem csak több ukrajnai várost és számtalan emberéletet semmisített meg, valójában lerombolta Oroszország jövőjét. Ezzel pedig el kell számolnia saját országának saját népének" – mondta Olaf Scholz.

A kancellár rendkívül fontosnak nevezte, hogy a német gazdaság kivegye részét a szankciókból. Elismerően szólt arról, hogy a gazdaság már a Krím-félsziget Oroszország általi annektálása nyomán közreműködött az akkor foganatosított büntető intézkedésekben.

Olaf Scholz elmondta, nem számít arra, hogy bipoláris világ alakulna ki az Egyesült Államokkal és Kínával a középpontban.

"A 21. században a világ nem fog ismét hatalmi központokra szétesni, kettőre pedig egyáltalán nem"

– vélekedett.

Németország számára a világ tele van új potenciális partnerekkel – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a diverzifikáció gazdasági szempontból nemcsak a vállalatok számára fontos, hanem biztonságpolitikai szempontból az ország számára is.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×