eur:
411.02
usd:
392.35
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Royal Air Force

Hiába a százmilliárd eurós csomag, Németország nem teljesíti NATO-kötelezettségét

Évekkel ezelőtt vállalták a NATO tagállamai, hogy 2024-re a bruttó hazai termék (GDP) legalább 2 százalékára növelik védelmi kiadásaikat. Brüsszeli értékelések szerint erre különösen szükség lenne az Ukrajna elleni orosz háború nyomán. Németország még évekig nem lesz képes erre.

Néhány nappal a háború kitörése után a német kormány 100 milliárd eurós rendkívüli támogatásról döntött a német hadsereg, a Bundeswehr fejlesztésére. Olaf Scholz kancellár azóta is sorozatos ígéreteket tesz a katonai kiadások növelésére.

Egy a Der Spiegel által ismertetett tanulmány szerint azonban a korábban tervezettnél jóval több pénzre van szükség a százalékos célkitűzés teljesítéséhez, ami évekkel is csúszhat. A kölni székhelyű Német Gazdasági Intézet (IW) elemzése szerint ez a célkitűzés 2026-ig aligha teljesül, különös tekintettel arra, hogy a meghirdetett rövid távú fejlesztési beszerzések is jelentős késedelmet szenvednek. Ezenkívül a növekvő árak, valamint a Bundeswehr még mindig fennálló költségvetési "alulfinanszírozottsága" is szerepet játszik a vállalt célkitűzés teljesítésében.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az elmúlt években a NATO-partnerek ismételten bírálták Berlint az általuk túl alacsonynak tartott német katonai kiadások miatt.

Az Ukrajnában zajló háború kitörése nyomán Scholz kancellár nem csupán a 100 milliárd eurós Bundeswehr-támogatásról döntött, de megerősítette a 2 százalékos védelmi költségvetési vállalás teljesítése melletti elkötelezettséget is. Az IW prognózisa szerint azonban

a katonai költségvetést éveken keresztül minden esztendőben legkevesebb 5 százalékkal kellene növelni annak érdekében, hogy a GDP-hez viszonyított 2 százalékos NATO-célt Németország elérje.

Mindezt megerősíti az az értesülés, amely szerint nehézségekbe ütközik, és jelentős késedelmet szenvedhet a Bundeswehrnek az a terve, amely szerint a legkorszerűbbnek számító amerikai F-35-ös vadászgépekkel váltanák fel a jelenlegi Tornado gépeket.

A német kormány nem sokkal a háború kitörése után határozta el az atomfegyverek hordozására is alkalmas F-35-ös amerikai harci gépek beszerzését. A terv a német hadsereg egyik legnagyobb beszerzési projektje, amely egy kiszivárgott védelmi minisztériumi dokumentum szerint egyidejűleg jelentős kockázatokat hordoz magában.

A védelmi tárca szerint az üzlet mintegy 10 milliárd eurós, ami a korábbi információkhoz képest tetemes többletköltséget jelent. A minisztérium szóvivője szerint a nyitott kérdésekről szoros egyeztetés folyik a parlament illetékes testületeivel.

Az amerikai gépek a Bundeswehr bücheli repülőterén állomásoznának, ehhez azonban a repülőtér költséges átalakításra van szükség. Ugyanakkor számításba kell venni az amerikaiak "biztonsági követeléseit", amelyek teljesítése ugyancsak költséges. Az aggodalmak ellenére a koalíció kitart az F-35-ösök beszerzése mellett.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×