eur:
411.25
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
14 September 2022, France, Straßburg: MEPs sit in the European Parliament building and vote on the so-called Renewable Energy Directive. In addition, a recast to restructure the EU framework on taxes for energy products and budgets is to be voted on. Photo: Philipp von Ditfurth/dpa (Photo by Philipp von Ditfurth/picture alliance via Getty Images)
Nyitókép: Philipp von Ditfurth/picture alliance via Getty Images

Már csak egy uniós lépés választja el Ukrajnát a 18 milliárd eurótól

Az Európai Parlament képviselői csütörtökön 18 milliárd eurós hitelt hagytak jóvá Ukrajna számára az ország ellen indított orosz háború miatt.

Az összeg az Ukrajna számára havonta szükséges 3-4 milliárd euró mintegy felét fedezi 2023-ra.

A pénz az Európai Bizottság javaslata szerint

  • az alapvető közszolgáltatások biztosítására (például iskolák, kórházak működtetésére vagy a kitelepítettek lakhatásának megoldására),
  • a makrogazdasági stabilitás megőrzésére és
  • az Oroszország által elpusztított létfontosságú infrastruktúra helyreállítására fordítható.

A kölcsön forrását az unió a pénzügyi piacokról szerzi be és részletekben, negyedévenként biztosítja Ukrajna rendelkezésére, mert a pénzforrások kiszámíthatósága és folyamatossága kulcsfontosságú ahhoz, hogy Ukrajna a háború alatt megőrizhesse fizetőképességét - közölte az Európai Parlament sajtószolgálata.

A kölcsön kifizetéséhez

  • Ukrajnának meg kell erősítenie intézményrendszerét és fel kell készítenie azt a helyreállításra és az uniós tagság felé vezető útra.
  • antikorrupciós intézkedéseket, igazságügyi reformokat kell hoznia, tiszteletben kell tartania a jogállamiságot, elvárt a jó kormányzás és az intézmények modernizációja.

A reformok alakulását az Európai Bizottság minden egyes utalás előtt ellenőrzi majd.

A kölcsönről szóló rendeletet 507 szavazattal, 38 ellenszavazat és 26 tartózkodás mellett fogadták el.

A háború kezdete óta az Unió és tagállamai 19,7 milliárd euró támogatást nyújtottak Ukrajnának, amelynek nagy része az EP által szeptemberben és júliusban jóváhagyott makroszintű pénzügyi támogatásként jutott el az országba.

A kölcsönt most december 6-án a tagállamokból álló Tanácsnak kell egyhangú döntéssel jóváhagyni ahhoz, hogy a Bizottság a pénzügyi piacokon hitelt vehessen fel, és az ebből származó támogatást 2023 elején eljuttathassa Ukrajnának.

Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője az ülésen elmondta: elvi álláspontjuk az, hogy nem támogatnak közös uniós hitelfelvételt, így Ukrajna finanszírozására sem fogadnak el egy ilyen eszközt. "Előbb a kommunisták, 2002 után a baloldali kormányok adósítottak el minket. Nem a közös eladósodás jelenti a közös uniós jövőt. Magyarország kész segíteni Ukrajna újjáépítését, az Ukrajnával kötött kétoldalú megállapodás alapján a nemzeti költségvetésből biztosítani a ránk eső pénzt."

Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-képviselője arról beszélt, hogy a magyarok megtapasztalták a történelmük során többször is, hogy milyen egy-egy önkényes hatalomnak kiszolgáltatva lenni. Ukrajnának támogatásra van szüksége, Magyarország kiáll Ukrajna mellett. Az Orbán-kormány nem a teljes magyarság véleményét képviseli.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×