eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Micha Pawlitzki / Getty

Kritikus időszakban kényszerültek leállítani egy atomerőművet

A hírt az SVT svéd közszolgálati televízió közölte.

Váratlanul le kellett állítani szerdán Svédország legnagyobb nukleáris reaktorát, az Oskarshamn 3-at egy turbina leállása miatt.

Désirée Liljevall, a létesítményt üzemeltető OKG vállalat szóvivője elmondta, hogy a meghibásodás miatt le kellett választani a reaktort a hálózatról. Hozzátette: a hibaelhárítás folyamatban van.

Az atomerőműből nem jelentettek radioaktív szivárgást vagy esetleges más kockázatokat.

A leállás azonban a szárnyaló energiaárak és a téli magasabb energiaigények miatt kritikus időben történt. A Nord Pool páneurópai energiaelosztó-hálózat közlése szerint egyelőre nem tudni, mennyi ideig marad üzemen kívűl a svéd reaktor, "több információ várható 24 órán belül".

Az OKG honlapja szerint az Oskarshamn 3 a világ egyik legnagyobb nyomottvizes reaktora.

Az építési munkálatok az 1980-as években kezdődtek, a reaktort pedig öt évvel később helyezték üzembe. Az erőműben eredetileg három reaktor működött, de ebből kettőt végleg leállítottak. A megmaradt reaktor 1400 megawatt áramot termel.

A tízmilliós Svédországban még két atomerőmű üzemel: az egyik Stockholmtól északra, Forsmarkban, a másik Göteborgtól délre, Ringhalsban. A ringhalsi erőmű egyik reaktorának újraindítását január 31-ig el kellett halasztani karbantartási munkálatok miatt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×