Az kongresszus záróeseménye előtt megjelent két teremőr, és kivezették az ország volt elnökét, Hu Csin-taót. A 79 éves Hu Csin-tao a felvételek alapján nem igazán értette, hogy mi történik, ám a KKP egyelőre nem kommentálta az esetet, így nem derült ki, hogy mi állt a jelenet hátterében – írja a BBC.
Kína egykori elnöke a protokoll szerint a jelenlegi államfó, Hszi-csin-png mellett ült.
Az egy hetes tanácskozáson a 205 küldött megszavazta a párt alkotmányának módosításait, amiket mind Hszi Csin-ping javasolt.
A telex.hu azt írja, megfigyelők arra számítottak, hogy a pártkongresszus Hszi Csin-ping hatalmának bebetonozásáról fog szólni. Ez azért érdekes, mert többek közt elődje, Hu Csin-tao is csak két ötéves ciklust töltött ki az ország élén – 2002 és 2012 között a Kínai Kommunista Párt főtitkára, 2003 és 2013 között pedig Kína elnöke volt –, a formális hatalomátadás rendje pedig már 1982-ben kialakult, amikor a főbb állami tisztségekre kétszer ötéves cikluskorlátot vetettek ki.
Hu Csin-tao elnöksége alatt kifejezetten gyengült a párttitkár személyes befolyása, és egy kiscsoportos döntéshozatal felé tendált a párt legfelső vezetése, így nem meglepő, hogy a volt elnök nem számít a hagyományokkal szakító Hszi Csin-ping hű támogatójának. A párt alkotmánymódosításról szóló szavazást megelőző kivezetése viszont ennek fényében is különös, még akkor is, ha egyelőre lehetetlen megmondani, hogy mi állhat a háttérben.