Az Európai Bizottság Magyarország elleni mechanizmusról azt a döntést hozta, hogy három magyar operatív program 65 százalékának elvonását javasolja, ez összesen 7,5 milliárd euró veszteséget jelentene, de a büntetés élesítéséről a tagállamok kormányainak kell szavaznia, és a bizottság az Európai Tanács szakminisztereinek azt javasolja, hogy november 19-ig még várjanak a döntéssel, mert addig a magyar kormány érdemi reformokat hozhat.
Az ellenzéket megosztotta a döntés. Több párt, így a Momentum első reakcióját ebben a cikkünkben szedtük össze:
Ezektől némiképp eltér a Momentum elnöki tisztségéről anyasága miatt korábban lemondó Donáth Anna helyzetértékelése:
„Mondjuk ki az igazságot:
az Európai Bizottság mai bejelentése fenyegetésnek látszó időhúzás, melynek végén a kormány meg fogja kapni az EU-s pénzeket.
A bizottság feltételei teljesíthetők, és ahogy korábban jósoltam, nem fogják alapjaiban megrengetni a NER rendszerét.
A 3000 milliárdos büntetés így csak a médiának és a közvéleménynek szóló bizonygatása annak, hogy szigorúan veszik a magyar kormány 12 éve tartó lopásait. A valóság az, hogy az uniós támogatások ennek a hercehurcának a befejeztével végül többé-kevésbé hiánytalanul meg fognak érkezni.”
Azt viszont problémának látja, hogy nem tudni, mikor jönnek meg a pénzek. „Pedig az üres államkasszának és a leálló magyar gazdaságnak most lenne óriási szüksége rájuk. (...)
Hol vannak már az EU-s pénzek? Ez most a legfontosabb kérdés egy gazdasági válság közepén.”
Ezután sorolja a magyar gazdaság nehézségeit.
„A magyar kormány egyik történelmi bűne, hogy az ország gazdaságát súlyosan függővé tette az EU-s pénzektől. A másik történelmi bűne pedig, hogy ahelyett, hogy biztosította volna ezek beáramlását, értelmetlen harcával akár évekre is megfosztotta Magyarországot sok ezer milliárd forint EU-s forrástól.”
Kele János, a párt elnökségi hasonlóan fogalmazott. A „nem, az Európai Bizottság nem fogja megdönteni a NER-t” kitétele teljesen egybecseng a volt pártelnök véleményével.
„Ellenzéki politikusok egész sora citálja a bizottság döntését sorsfordító esetként, utolsó figyelmeztetésként, végső fordulatként. Tegyük a szívünkre a kezünket: nem lesz az” – írja.
Szerinte nincs további két hónapunk várni az uniós pénzekre, „pláne nem fér bele, hogy jövő tavaszig ne érkezzen egyetlen centnyi euró sem a magyar gazdaságba”.