eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Olaf Scholz német kancellár felszólal a prágai Károly Egyetemen 2022. augusztus 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Olaf Scholz a 36 tagú unió mellett szólalt fel

A kancellár kiterjesztené a schengeni határokat is, és kevesebb ügyben szeretne egyhangúságot igénylő döntést.

Olaf Scholz német kancellár beszédet mondott a prágai Károly Egyetemen, amelyben kiállt az európai közösség bővítése mellett. Egyúttal felszólított az Uniót, hogy állapodjon meg egy sor olyan változtatásról, amelyek segítenék a belső megosztottság leküzdésében, és az olyan külső riválisokkal szembeni fellépésben, mint Oroszország és Kína – írja a Portfolio.

Scholz kijelentette, hogy az EU-nak "alkalmassá kell tennie magát” a 27-ről 30 vagy akár 36 nemzetre történő jövőbeli bővítésre.

Június közepén a dpa-nak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy az Európai Uniónak meg kellene könnyítenie az új tagok csatlakozását, itt az ideje, hogy ne csak a tagjelölt államok, de maga az unió is felkészüljön a klub bővítésére.

Berlin a nyugat-balkáni országok, Ukrajna, Moldova és Georgia csatlakozása mellett is elkötelezett – mondta a kancellár Prágában, és fontosnak nevezte a schengeni övezet – „az unió egyik legnagyobb vívmánya” – kiterjesztését.

Horvátország, Románia és Bulgária teljesíti a teljes jogú tagság valamennyi technikai követelményét. Azon fogok dolgozni, hogy teljes jogú tagokká váljanak – fogalmazott Scholz.

Prága, 2022. augusztus 29.
Olaf Scholz német kancellár (j) felszólal a prágai Károly Egyetemen 2022. augusztus 29-én.
MTI/EPA/Martin Divisek
Olaf Scholz német kancellár (j) felszólal a prágai Károly Egyetemen 2022. augusztus 29-én. MTI/EPA/Martin Divisek

Scholz szerint változtatni kell az unió működésén:

síkra szállt a többségi döntéshozatal szélesebb körű alkalmazása mellett az egyhangúságot igénylő mechanizmus helyett.

A szankciók és az emberi jogok kérdésében lehetne többségi döntést hozni szerinte.

Ráadásul álláspontja szerint Európai Unió bővítése hozzájárulhatna ahhoz, hogy a szervezet a jelenlegi egyhangú szavazásról fokozatosan áttérhessen a többségi szavazásra - írta az MTI.

Scholz méltatta Emmanuel Macron felvetését egy új típusú "politikai európai közösség" létrehozására, amely lehetővé tenné, hogy az EU-n kívüli államok is csatlakozhassanak az "európai alapértékekhez".

A villamos energiával kapcsolatban a hálózat és a tárolási infrastruktúra megteremtését emelte ki, szerinte az EU globális vezető szerepet tölthet be a zöldebb gazdaságra való átállásban, ami segíthetne abban is, hogy kevésbé függjön a külföldi energiaszállítóktól.

Scholz többször is utalt arra, hogy Oroszország Vlagyimir Putyin vezetése alatt veszélyt jelent az EU-ra, és arra figyelmeztetett, hogy

"minden köztünk lévő széthúzás, minden gyengeség Putyin malmára hajtja a vizet".

Ukrajnával kapcsolatban Olaf Scholz felszólította az EU tagállamokat, hogy "zárják soraikat, rendezzék a régi konfliktusokat és keressenek új megoldásokat. Németország addig fogja támogatni Ukrajnát, amíg szükséges - húzta alá. Megjegyezte, hogy Németország a közeljövőben újabb fegyvereket szállít Ukrajnának.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×