Meteorológusok szerint mindez a klímaváltozás következménye. A német meteorológiai szolgálat szóvivője, Andreas Friedrich szerint a kétezres évek eleje óta – ha nem is minden évben – egyre gyakoribb a 40 fok körüli hőmérséklet.
Az általános felmelegedés következtében a 30 fokot jóval meghaladó hőmérsékletek nem csupán intenzívebbé, de egyre gyakoribbá váltak – nyilatkozta az ARD közszolgálati televíziónak a szóvivő.
A rendkívüli hőség miatt egyre több akcióterv születik elsősorban azok számára, akiket a rendkívüli hőség különösen veszélyeztet, különös tekintettel az idősekre és a betegekre, az idősotthonokra, valamint a kórházakra.
A német orvosok érdekvédelmi szervezete, a Marburger Bund egyaránt nemzeti akciótervet és egyidejűleg országos felvilágosító kampányt sürget.
A szervezet szerint a német városoknak, valamint a kisebb településeknek olyan programokra van szükségük, amelyek segítik a hőség elleni védekezést, valamint az érintett intézmények, általánosságban az egészségügy felkészülését.
A ver.di szakszervezeti szövetség felvetette, hogy rendkívüli hőség esetén rendkívüli szabadságot, illetve hosszabb munkaszünetet léptessenek életbe.
A hőség miatt kiesett munkaidőt adott esetben hűvösebb körülmények között lehetne bepótolni
- hangoztatta a szövetség képviselője.
A német tartományok a rendkívüli szárazság miatt felkészülnek az erdőtüzekre is. Több tartományban ezzel összefüggésben már a legmagasabb készültségi fokozatot léptették életbe.
A bajor hatóságok felszólították az erdőket előnyben részesítő kirándulókat, hogy legyenek különösen óvatosak. Utaltak arra, hogy a hőség és a szárazság miatt számos helyen veszélyt jelent a könnyen meggyulladó faág, illetve falevél.
Egy figyelmetlenül eldobott cigarettacsikk pedig egyenesen katasztrófát okozhat.
Mindennek ellenére szakértők bírálják a hatóságokat, hogy más országokkal, például Franciaországgal összehasonlítva túl kevés az intézkedés a hőség elleni védekezésre.