eur:
402.58
usd:
371.81
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja beszél a bővítési folyamat reformjáról szóló bizottsági előterjesztés bemutatásakor Brüsszelben 2020. február 5-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Ellentmondásos a magyar uniós biztos megítélése

Az Európai Parlament bírálta a bővítésért felelős Várhelyi Olivér munkáját. Ezzel szemben az Európai Bizottság szóvivője alaptalannak nevezte a parlament kifogásait.

Egy Bosznia-Hercegovina csatlakozási folyamatát értékelő állásfoglalásban bírálta az Európai Parlament a magyar biztost. A testület szerint Várhelyi Olivér részrehajló a Boszniai Szerb Köztársaság irányába. Az ügyről a hvg.hu számolt be.

A portál kérdésére ugyanakkor az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, hogy

az EP véleménye nem valós tényeken alapul.

Ana Pisonero szerint ezt korábban többször is megerősítette a brüsszeli testület. Sőt, a bizottság már 2020 novemberében megállapította: Várhelyi Olivér határozottan felszólította a boszniai szerbek vezetőjét, Milorad Dodikot, hogy hagyjon fel az elszakadási kísérletekkel, mert ezzel kockáztatja Bosznia-Hercegovina uniós tagságát.

A hvg.hu megjegyzi, hogy

a magyar biztost Brüsszelben gyakran támadják,

mondván, Magyarország kitüntetett figyelmet szentel a boszniai szerbeknek, sőt anyagilag is támogatja a Milorad Dodik-féle vezetést.

Viszont nemrégiben az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt Várhelyi Olivér nagyon rossz véleménnyel volt Bosznia-Hercegovina csatlakozási folyamatáról, és azt hangoztatta, hogy az unió nem engedhet a tagjelölti státuszhoz szükséges 14 feltételből.

Ezek teljesítését viszont veszélyezteti boszniai szerbek vezetője azzal, hogy saját önálló államot próbál létrehozni az általa ellenőrzött területeken. Bosznia-Hercegovina hat évvel ezelőtt adta be kérelmét, de még tagjelölti státuszt sem kapott.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Lassabb lesz idén a magyar repülőrajt - De mégis mit okoz ez?

Lassabb lesz idén a magyar repülőrajt - De mégis mit okoz ez?

Alig négy hónap után a kormánynak újra kellett számolnia a makrogazdasági pálya legfontosabb elemeit. Részletes vizsgálódásunkból kiderül: a valóságot lényegesen jobban tükröző, 2025-re vonatkozó makropálya elsődlegesen a beruházások romlására vezethető vissza, részben felelős a korábbiaknál mérsékeltebbre várt exportbővülés, de még a háztartások fogyasztási kiadásai is visszafogottabban növekedhetnek idén. Az biztos: a kormánynak nehezebb dolga van a költségvetési célok teljesítésével, főleg, ha az új (költségvetésben nem szereplő, de már bejelentett, valamint a még be nem jelentett) gazdaságpolitikai lépések deficitnövelő hatásait is tekintetbe vesszük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×