eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja beszél a bővítési folyamat reformjáról szóló bizottsági előterjesztés bemutatásakor Brüsszelben 2020. február 5-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Ellentmondásos a magyar uniós biztos megítélése

Az Európai Parlament bírálta a bővítésért felelős Várhelyi Olivér munkáját. Ezzel szemben az Európai Bizottság szóvivője alaptalannak nevezte a parlament kifogásait.

Egy Bosznia-Hercegovina csatlakozási folyamatát értékelő állásfoglalásban bírálta az Európai Parlament a magyar biztost. A testület szerint Várhelyi Olivér részrehajló a Boszniai Szerb Köztársaság irányába. Az ügyről a hvg.hu számolt be.

A portál kérdésére ugyanakkor az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, hogy

az EP véleménye nem valós tényeken alapul.

Ana Pisonero szerint ezt korábban többször is megerősítette a brüsszeli testület. Sőt, a bizottság már 2020 novemberében megállapította: Várhelyi Olivér határozottan felszólította a boszniai szerbek vezetőjét, Milorad Dodikot, hogy hagyjon fel az elszakadási kísérletekkel, mert ezzel kockáztatja Bosznia-Hercegovina uniós tagságát.

A hvg.hu megjegyzi, hogy

a magyar biztost Brüsszelben gyakran támadják,

mondván, Magyarország kitüntetett figyelmet szentel a boszniai szerbeknek, sőt anyagilag is támogatja a Milorad Dodik-féle vezetést.

Viszont nemrégiben az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt Várhelyi Olivér nagyon rossz véleménnyel volt Bosznia-Hercegovina csatlakozási folyamatáról, és azt hangoztatta, hogy az unió nem engedhet a tagjelölti státuszhoz szükséges 14 feltételből.

Ezek teljesítését viszont veszélyezteti boszniai szerbek vezetője azzal, hogy saját önálló államot próbál létrehozni az általa ellenőrzött területeken. Bosznia-Hercegovina hat évvel ezelőtt adta be kérelmét, de még tagjelölti státuszt sem kapott.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×