Az ukrajnai újjáépítés, illetve az ehhez nyújtandó külföldi támogatás volt a fő témája a svájci Luganóban tartott nagyszabású nemzetközi konferenciának, amelyen csaknem negyven ország és több nemzetközi szervezet, köztük az Európai Unió és a Világbank magas rangú képviselői vettek részt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videón kapcsolódott be a tanácskozásba, míg miniszterelnöke a helyszínen mondott nagy visszhangot kiváltó beszédet.
Denisz Szmihal ugyanis felvetette, hogy országa újjáépítéséhez mintegy 300-500 milliárd dollár értékben kellene felhasználni az orosz állam, illetve az orosz oligarchák szerte a világon befagyasztott értékeit – írja a Spiegel.
Az ukrán kormányfő utalt arra, hogy a több mint négy hónapja tartó háború
egyedül az ország infrastruktúrájában mintegy 100 milliárd dolláros kárt okozott.
A miniszterelnök egy több száz oldalas újjáépítési tervet terjesztett elő.
Szmihal szerint országa "gazdasági csodára" törekszik, és ehhez nem csak a partnerek pénzügyi támogatására, de szakértelmére számít.
Jogi szakértők szerint az oligarchák befagyasztott vagyonának elkobzása, illetve felhasználása meglehetősen nehéz.
Ahhoz elengedhetetlen lenne, hogy az illetékes nemzetközi bíróságok ennek megfelelő ítéleteket hozzanak.
A többi között azt kellene bizonyítani, hogy az oligarchákat közvetlenül felelősek a háború megindításáért, illetve az ahhoz való hozzájárulásért.
Az Európai Beruházási Bank ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az ukrán gazdaság teljes összeomlását csakis hatalmas összegű beruházásokkal lehet megakadályozni.
Markus Berndt utalt a többi között arra, hogy helyre kell állítani a víz- és energiaellátási, továbbá a digitális hálózatokat. Az országot, illetve lakhelyeiket elhagyók számára biztosítani kell a hazatérés perspektívákat.
A 44 milliós Ukrajnából a háború kitörése óta csaknem 6 millióan menekültek külföldre, a belső menekültek száma pedig meghaladja a 6 milliót.