eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Üzemanyagért állnak sorban egy benzinkútnál a Srí Lanka-i fővárosban, Colombóban 2022. június 11-én. Az ázsiai országot függetlenségének 1948-as elnyerése óta nem tapasztalt léptékű gazdasági válság sújtja. Az üzemanyag, élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzdő államban a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a turizmusból származó bevételek is.
Nyitókép: MTI/AP/Eranga Dzsajavardena

Már az iskolákat is be kellett zárni az üzemanyaghiány miatt Srí Lankán

Erőszakba torkollt Srí Lankán egy benzinkútnál vasárnapra virradóan kirobbant tiltakozás, a katonák tüzet nyitottak, heten megsebesültek.

Nilanta Premaratne, a hadsereg szóvivője szerint a Colombótól mintegy 365 kilométerre északra található Vuszuvamadu benzinkútjánál az órák óta üzemanyagért sorban állók kövekkel kezdték dobálni a közeli katonai ellenőrzőpontot. Miután elfogyott az üzemanyag, az emberek összecsaptak a katonákkal.

A rendőrség azt közölte, hogy a hét végén három helyen is összecsapások törtek ki a rendőrök és motorbiciklisták között az üzemanyaghiány miatt, többeket letartóztattak.

Mindeközben a kormány elrendelte az iskolák és közhivatalok ideiglenes bezárását annak érdekében, hogy az üzemanyaghiány miatt fellépett közlekedési nehézségeket mérsékeljék.

A 22 milliós ország az 1948-as függetlenné válása óta nem élt át a mostanihoz hasonló gazdasági válságot, amely egyebek között élelmiszer- és gyógyszerhiányban, illetve száguldó inflációban nyilvánul meg. Srí Lanka már szinte benzin nélkül maradt, és más üzemanyagokból is akut hiány mutatkozik, a szigeten mindennaposak a tüntetések. Colombo továbbá felfüggesztette a 2026-ig visszafizetendő 25 milliárd dollárból idén esedékes mintegy 7 milliárd dollárnyi külföldi hitel visszafizetését is. Az ország teljes külföldi adóssága 51 milliárd dollár.

Az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy a szigetországban kialakult gazdasági válság humanitárius katasztrófához vezethet.

(A nyitóképen: Üzemanyagért állnak sorban egy benzinkútnál a Srí Lanka-i fővárosban, Colombóban 2022. június 11-én. Az üzemanyag, élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzdő államban a koronavírus-járvány miatt elmaradtak a turizmusból származó bevételek is.)


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Bár a zajszennyezés a levegő- vagy vízszennyezéshez képest kevesebb figyelmet kap, azonban világszerte egyre nagyobb problémát jelent. Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat a stressztől, alvászavartól kezdve a szív- és érrendszeri betegségekig. A zajszennyezés fő forrásának a közúti közlekedés számít. Az EU-ban a lakosság több mint 20%-a él olyan területeken, ahol a közlekedési zajszint már káros az egészségre, míg Magyarországon mintegy 1,5 millió ember van kitéve a közúti zajterhelésnek. A zajszennyezés egyéb formáit is beszámítva viszont itthon akár 2 millió ember is érintett lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 28. 21:02
×
×
×
×