A ZDF német közszolgálati televíziónak adott interjújában Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Scholz kancellárnak és kormányának döntenie kell.
"Egyértelmű állásfoglalást várunk a kancellártól arra vonatkozóan, hogy Németország Ukrajnát támogatja" – hangsúlyozta az elnök, aki szerint a német kormány még mindig egyensúlyozni igyekszik Oroszország és Ukrajna között.
Zelenszkij elismerte, hogy sok olyan gazdasági megfontolás van, amely megnehezíti a döntést, hogy egy ország az ukrán vagy az orosz fél mellett dönt.
Az elnök szerint az igazság, az emberi jogok, egy adott államnak a szabadsághoz, a szuverenitáshoz való joga, illetve a nemzetközi jog mellett kell dönteni.
"Úgy gondolom, mindez fontosabb, mint bármilyen gazdasági prioritás" – fogalmazott az elnök.
Zelenszkij felrótta, hogy Németország Ukrajna több szomszédjához képest később döntött arról, hogy szállít fegyvereket Ukrajnának.
Ebből szempontból a többi között az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, valamint a balti államok, továbbá néhány kelet-európai ország rendkívül aktív volt, miközben Németország és Franciaország kezdetben csak politikailag és retorikai téren támogatta Ukrajnát.
Kijev az elmúlt időszakban több alkalommal is élesen bírálta Németországot, hogy a beígért fegyvereket is meglehetős késedelemmel szállítja. Ez mindenekelőtt a nehézfegyverekre vonatkozik, amelyek kilátásba helyezett szállításával Németország még mindig adós.
Ukrajna – mint arra Zelenszkij rámutatott – arra számít, hogy ezek haladéktalan biztosítására ígéretet kap Olaf Scholz a sajtójelentések szerint hamarosan esedékes kijevi látogatása során.
Egy berlini kimutatás szerint fegyverszállításra 219,8 millió euró értékben adtak ki engedélyt, egyéb katonai felszerelések – például sisakok és golyóálló mellények – ukrajnai exportjára pedig 85,2 millió euró értékben.
A engedélyek a hadsereg készletéből származó fegyverekre, felszerelésekre vonatkoznak. Ezek mind használt eszközök.
Németország a kormány ígéretei ellenére még mindig nem küldött Ukrajnába nehézfegyvereket, például páncélozott harcjárműveket, hanem védekezésre alkalmas, úgynevezett könnyű fegyverzettel és lőszerrel támogatta az ukrán hadsereget.
Bírálta a német kormányt az ukrán elnök amiatt is, hogy vonakodva támogatja Ukrajna jövőbeni uniós csatlakozását.
Reményét fejezte ki, hogy Scholz megváltoztatja ezzel kapcsolatos álláspontját, és Kijev akár már ebben a hónapban megkapja az uniós tagjelölti státuszt.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy
Ukrajna nem hajlandó megadni magát. "Ha veszítünk, mindent elveszítünk"
– jelentette ki.
Kijev csak akkor hajlandó tárgyalni, ha Oroszország kész véget vetni a háborúnak. Ez az orosz készség Ukrajna erejétől függ.
"Nincs időnk olyan tárgyalásokra, amelyek semmilyen eredményt nem hoznak" – fogalmazott az elnök.