eur:
392.92
usd:
363.45
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ, a CDC által 2022. május 21-én közreadott, 1997-ben ismeretlen helyszínen készített kép egy majomhimlővel fertőzött beteg felsőtestéről. 2022 májusának második felében Európa több országában vettek nyilvántartásba majomhimlővel fertőzött embereket. A hólyagos bőrkiütésekkel és lázzal járó, testnedvekkel terjedő fertőzés nyugat-afrikai eredetű, és először 1985-ben azonosították. A betegség közvetlenül terjed emlősállatról emberre, lefolyása vírustörzstől függően változik.
Nyitókép: MTI/AP/CDC

Argentínában is megjelent a majomhimlő

Egy Európából hazatért férfinál mutatták ki a vírust.

Argentínában két férfit diagnosztizáltak majomhimlő-fertőzéssel: ez volt az első alkalom, hogy a világszerte terjedő vírus jelenlétét Latin-Amerikában is megerősítették.

Az argentin egészségügyi minisztérium közölte: egy nemrégiben Spanyolországban járt argentin férfinál, illetve egy, a héten az országba érkezett spanyol állampolgárnál is kimutatták a vírust. Mindketten jól vannak, és megfigyelés alatt tartják őket. Szoros kontaktjaik eddig nem mutattak tüneteket - tette hozzá közleményében a minisztérium.

Argentína a legutóbbi ország, ahol felbukkant a majomhimlő. A ritka vírus az utóbbi időben olyan térségekben is felütötte a fejét, ahol korábban nem számított ismertnek.

A majomhimlő az elmúlt időszakban több, mint húsz országban jelent meg szerte a világon, köztük az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, az Egyesült Arab Emírségekben, illetve számos európai országban.

A járvány egyik központja Spanyolország, ahol az egészségügyi hatóságok pénteken elmondták: 98 esetről tudnak. Az Egyesült Királyságban 106, Portugáliában pedig 74 volt a fertőzöttek száma.

Sylvie Briand, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) globális vészhelyzetekre történő felkészülésért felelős igazgatója pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: mindez csak a jéghegy csúcsa lehet, sok eset felderítetlen. Briand szerint egyelőre "nagyon az elején vagyunk a problémának, és időben ahhoz, hogy könnyen meg lehessen fékezni a vírust". Hozzátette: a következő napokban valószínűleg további fertőzöttekről hallunk majd, de nincs ok az aggodalomra - idézte a The Guardian című brit napilap a szakértőt.

A Közép- és Nyugat-Afrikában honos vírust először 2018-ban azonosították Európában, az Egyesült Királyság területén. A tünetek közé a jellegzetes kiütések mellett láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és fáradtság tartozik. Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, az eredetileg a feketehimlő ellen készült vakcinák mindazonáltal magas fokú védelmet nyújtanak ellene.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×