eur:
392.29
usd:
362.21
bux:
72132.83
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Képviselők részt vesznek a finn parlamentnek az ország NATO-tagságáról szóló ülésén Helsinkiben 2022. május 12-én. A Krím félsziget Oroszországhoz csatolása, 2014 óta a hagyományosan semleges Finnország fokozatosan erősítette együttműködését a NATO-val, a 2022 februárjának végén Ukrajna ellen elindított háború pedig határozott irányváltást hozott ebben a kérdésben.
Nyitókép: MTI/EPA/COMPIC/Mauri Ratilainen

"Igen" - Finnország parlamentje döntött a NATO-tagságról

Finnország és Svédország "kéz a kézben" viszik végig csatlakozási folyamatukat.

A finn parlament kedden 188 támogató és 8 ellenző szavazattal jóváhagyta, hogy Finnország benyújtsa csatlakozási kérelmét a NATO-ba.

Helsinki ezzel követte Svédország múlt heti döntését az észak-atlanti szövetségbe lépésről.

Sauli Niinistö finn államfő kedden Stockholmba látogatott, ahol Magdalena Andersson svéd miniszterelnökkel találkozott. Közös sajtótájékoztatójukon Andersson bejelentette, hogy a két ország "kéz a kézben" tervezi végigjárni a folyamatot, ezért szerdán egyszerre fogják benyújtani hivatalos csatlakozási kérelmeiket a NATO-hoz.

A finn államfő a svéd parlamenthez szólva arról is beszélt, hogy szerinte "konstruktív párbeszéddel" megoldható, hogy Törökország felhagyjon a két ország NATO-csatlakozásának bojkottálásával.

Annalena Baerbock német külügyminiszter biztosította a két skandináv országot afelől, hogy a NATO már az átmeneti időszakban hajlandó megfelelő biztonsági garanciákat biztosítani Svédország és Finnország számára.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője üdvözölte a döntést, és elmondta, hogy "Svédország és Finnország az EU teljes körű támogatására számíthat a NATO-tagság kérdésében".

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a finn parlament keddi szavazására reagálva úgy fogalmazott: a svéd és finn NATO-csatlakozás "nem változtat semmin", hiszen a két ország már régóta részt vett a NATO katonai gyakorlataiban. A Fehér Ház kedden bejelentette, hogy Joe Biden amerikai elnök csütörtökre Washingtonba invitálta Magdalena Anderssont és Sauli Niinistőt. Az amerikai elnöki hivatal szóvivője elmondta, hogy a találkozón a NATO-csatlakozás részleteit beszélik át, valamint szó lesz az európai biztonságról és Ukrajna támogatásáról is.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Megérkezett Moszkvába Orbán Viktor, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, és kamerák előtt váltottak néhány mondatot. Európai uniós tisztviselők és európai állam- és kormányfők részéről heves kritikák érték a magyar kormányfő oroszországi látogatását. Uniós és tagállami vezetők is kiemelték, az EU soros elnökségét betöltő Magyarország vezetője nem az EU-t képviseli a Putyinnal való tárgyalásokon. Több uniós tisztviselő és például Olaf Scholz német kancellár is azt mondta, a magyar kormány nem tájékoztatta őket előre a tervezett útról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén kijelentette, Orbán Viktor nem a NATO-t képviseli, ugyanakkor elmondása szerint a katonai szövetséget előre tájékoztatták az utazás tervéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×