eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Lerombolt lakóépület romjai a délkelet-ukrajnai kikötővárosban, Mariupolban 2022. április 13-án.
Nyitókép: MTI/AP/Alekszej Alekszandrov

Félnek elhagyni Mariupolt a helyiek, információik sincsenek

Üzent a még mindig az ostromlott városban tartózkodó civileknek a polgármester. Egy Mariupolból menekült férfi is beszámolt a helyiek korlátozott lehetőségeiről és létező félelmeiről is.

Még túl korai megmondani, hogy sikeres lesz-e a civileket Mariupolból kimenekítő humanitárius folyosó felállítása – fogalmazott Szergej Orlov, a város alpolgármestere a BBC-nek. Állítása szerint Ukrajna készen áll, buszokkal várja, hogy kimenekítsék az embereket az ukrán ellenőrzés alatt álló területen át, azonban a városban nincs áram és a mobiltelefonok sem használhatók, így nagyon nehéz felhívni az emberek figyelmét az evakuálási lehetőségekre.

Azt mondta, Oroszország nem erősítette meg, hogy az evakulási tervet széles körben tudatták volna csapataikkal. Orlov nem bízik benne, hogy a lakosság számára biztonságos átjárást biztosítanak az orosz és oroszbarát erők, de "ki tudja, talán ez lesz az első alkalom, hogy létrejön egy ilyen folyosó".

Mariupolban az alpolgármester szerint

az épületek mintegy 90 százaléka megsérült a támadások következtében,

és a város infrastruktúrájának 40-45 százaléka teljesen megsemmisült, és nem javítható.

A brit közszolgálati médiumnak egy volt mariupoli lakos arról beszélt, hogy

az emberek félnek elhagyni a várost, mert attól tartanak, hogy Ukrajna más részein is ugyanolyan rossz a helyzet.

"Azt hiszik, hogy ami Mariupolban történik, az mindenhol megtörténik" - mondta Roman Skyliarov a BBC World Service Newshour című műsorában. Hozzátette, a helyieknek nincsenek információik, mert nincs internet sem a városban.

Roman azt mondja, hogy ő ugyan elmenekült a dél-ukrán városból, de ismer olyanokat, akik szívesen maradnának – vannak köztük például fiatalok, és maradna a nagymamája is.

Mariupol polgármestere szerdán felszólította az ostromlott város lakóit, hogy amint lehetséges, hagyják el a várost azon a folyosón, amelyet az ukrán miniszterelnök-helyettes a nap folyamán bejelentett. Vadim Bojcsenko elmondása szerint az evakuációs oszlop Mariupoltól nyugatra haladna az orosz kézen lévő Bergyanszk városa felé, majd Tokmakon át az ukrán kézen lévő Zaporizzsja városába – írta a CNN.

A polgármester hangsúlyozta: tisztában vannak vele, sok mindent hallhattak a helyiek, azt is, hogy máshol sem jobb a helyzet, "de szeretném, ha tudnátok a legfontosabbat:

Zaporizzsjában várnak rátok. Ott biztonságban vagytok"

- üzente, és kérte, hogy a helyiek terjesszék az információt egymás között.

A polgármester szerint a korábban 400 ezer lakosú várost nagyjából 200 ezer ember hagyta el eddig, ők biztonságban vannak. (Bojcsenko egyébként már jó ideje nincs a városban, távozott Mariupolból nem sokkal a háború kitörése után.)

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×