eur:
409.43
usd:
374.83
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Forrás: Pixabay.com

Kőolajembargóról beszéltek külügyminiszterek

Ursula von der Leyen Kijevben már gördülő szankciós politikáról beszélt.

Bekerülhet a soron következő uniós szankciós csomagba az orosz olaj elleni embargó is – jelezte három tagállam külügyminisztere a mai luxemburgi külügyminiszteri tanácskozásra érkezve, ami azért is kiemelt jelentőségű magyar szemmel, mert a kormány múlt héten is jelezte, hogy ez vörös vonal, nem támogatja Magyarország, részben azért, mert a százhalombattai finomító csak döntően orosz kőolajjal tud egyelőre üzemelni. Közben az eddig ellenálló németek álláspontja puhulóban van, hiszen a kancellár a hétvégén azt jelezte, hogy már idén meg tudják oldani az orosz olajról leválást. Az is lényeges, hogy az EU vezetői már nem is szankciós csomagokról, hanem gördülő szankciós logikáról kezdenek beszélni – írja a Portfolio.

Eddig az orosz kőszén importjának tilalmáról született döntés, ezt pénteken fogadták el, és majd augusztusban lép életbe.

Az ötödik csomag bejelentésekor már Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök és Joseph Borrell külügyi főképviselő is jelezte, hogy készül a hatodik csomag, beleértve az orosz kőolaj elleni embargót, de a vasárnapi diplomáciai kiszivárogtatások szerint ez most még nincs az asztalon. Közben viszont az ukrajnai helyszíni látogatáson járó Ursula von der Leyen a beszédében már folyamatos/gördülő szankciós politikáról beszélt.

Mindehhez képest

meglepő konkrétsággal, nyíltsággal beszéltek a luxemburgi külügyminiszteri csúcsra érkező litván, ír és holland tárcavezetők arról, hogy már asztalon van az orosz kőolaj elleni uniós embargó kérdése is és bekerülhet a következő szankciós körbe

– számol be a Reuters alapján a gazdasági lap. Igaz, az továbbra sem világos, hogy pontosan mit és mikortól is szankcionálnának, ha valóban összejönne a 27 tagállam egyhangú döntését igénylő alku (milyen kőolajtermékek, származékok körét érintené, és embargó lenne, vagy valamilyen plusz teher, például importvám és mindez mikortól lépne hatályba).

Ebből a szempontból irányadó lehet a német kancellár hétvégi nyilatkozata, aki szerint Németország dolgozik azon, hogy már idén le tudjon válni az orosz olajról. Ez arra utal, hogy részben német ellenkezésre a tervezőasztalon lévő orosz olajembargó még nem rövid távon lépne hatályba és ezt erősíti az orosz olajnak szintén nagyon kitett Magyarország kormányának folyamatos jelzése is. Március óta már többször is elmondta Orbán Viktor kormányfő is, hogy mivel túl nagy a kitettségünk, amit nem lehet rövid távon leépíteni, ezért az orosz olajembargó vörös vonal számunkra és nem fogjuk támogatni.

Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×