eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Szijjártó Péter/Facebook

Szijjártó Péter a NATO-csúcs után több eredményről is beszámolt

Mivel a NATO szerint új szakaszába lépett az ukrajnai háború és hónapokig vagy akár évekig elhúzódó konfliktusra kell készülni, felmerült a kérdés, hogy milyen legyen ennek fényében a szövetség új stratégiája.

Erről tanácskozott a NATO 30 tagállama, egy tárgyalási fordulóra kiegészülve több partnerország külügyminiszterével, és először voltak jelen a Csendes-óceáni térség országainak külügyminiszterei.

Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter arról számolt be, hogy Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is jelen volt a tanácskozáson Brüsszelben, és három dolgot kért a NATO-tagoktól: "fegyvert, fegyvert, fegyvert".

Széleskörű az egyetértés amellett a cél mellett, hogy Ukrajna határain túlra ne terjedjen a háború, de abban még nincs egyetértés, hogy az eddigi NATO-stratégia folytatásával vagy annak valamiféle módosításával lehet ezt elérni. Utóbbiak között szóba jöttek

  • eltérő támogatási formák és
  • szigorúbb lépések (visszatérő módon az energiaszankciók).

Mint arról Jens Stoltenberg már szerdán beszámolt, a NATO értékelése szerint új szakaszába lépett az ukrajnai háború, hónapokig vagy évekig tarthat. Szijjártó Péter elmondása szerint mindezzel párhuzamosan továbbra is érvényben marad az a döntés, hogy a NATO mint szövetség nem szállít fegyvereket Ukrajnába és nem résztvevője a konkfliktusnak. "Magyarországnak ez rendkívül fontos, mert a háború a szomszédunkban zajlik, ki akarunk maradni belőle, ez nem a mi háborúnk" - ismételte meg a tárcavezető. Hozzátette, a kormány reméli a háború mielőbbi lezárását.

Tagállamok továbbra is kétoldalú alapon szállíthatnak fegyvereket Ukrajnának, Magyarország továbbra sem tesz ilyet.

A tanácskozáson semmilyen kötelezővé tételi indítvány nem hangzott el és nem készül ilyen döntés

- hangsúlyozta a tárcavezető.

"A magyar emberek egyértelmű, minden kétséget kizáró véleménynyilvánítása az elmúlt napok eseményeinek fényében kulcsfontosságú" - jelentette ki Szijjártó Péter, arra utalva, hogy hosszabb lesz a háború, mint előzetesen gondolták.

Mivel nem szállítunk fegyvereket, ezért megnyílik a humanitárius tevékenységekre a lehetőség, a vöröskereszt épp a fegyverszállítástól való elzárkózás miatt választotta Magyarországot segítségnyújtása kiindulópontjául - mondta a politikus. Kiderült, csütörtökig 545 ezer menekült lépett be Magyarország területére.

Eredmények

Az EU-ban folyó munka nyomán akár már ma is előállhat az újabb szankciós csomag, amelynek egyes részleteiről már a napokban beszámolt a sajtó. Ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter leszögezte, hogy

a kőolaj- és földgázszállítással kapcsolatos szankciókat Magyarország egyáltalán nem támogatja, nem is fogja megszavazni,

mert aránytalanul nagy károkat okozna az országnak.

Eredményként ismertette Szijjártó Péter a tanácskozás után, hogy

  • a földgáz- és kőolajszállítás nem esik szankció alá, a finomított termékek szállítása is szabad marad.
  • A nukleáris energia előállítása és a hozzá kapcsolódó valamennyi tevékenység mentesül a szankciók alól, ez rendkívül fontos volt a magyar energiabiztonság és Paks 2 miatt.
  • A nyugat-balkáni országok számára is mentesség a földgáz- és kőolajszállítások vonatkozásában.

Ez utóbbi rendkívül fontos célja volt a magyar félnek Szijjártó Péter szerint, mert segít, hogy Szerbia energiaellátása a jövőben is garantált legyen.

Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter az Ukrajnából érkező kritikákra azt mondta: "Itt lenne az ideje, hogy az ukránok befejezzék a magyar emberek magyarországi izultálását és befejezzék a magyar belügyekbe való beavatkozást". Hozzátette, a menekültek ellátásának kérdésében számíthatnak Magyarországra továbbra is, de a kormány nem engedélyezi a fegyverszállítást Ukrajnába sem közvetlenül Magyarországra, sem az országon áthaladóan, és nem támogatja az orosz energiahordozók szankcionálását.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×