eur:
413.92
usd:
396.44
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Romania, Black Sea Coast, Mangalia, elevated view of shipyard
Nyitókép: Walter Bibikow / Getty

Nem várt csapást szenvedhet az oroszgáz-függetlenedés egyik kulcsa

A romániai offshore-törvény módosítását várják.

Bepereli a román államot a nyílt vízi földgáz kitermeléssel foglalkozó Black Sea Oil and Gas (BSOG). Az amerikai tulajdonú vállalat a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó, úgynevezett offshore-törvény miatt fordul a párizsi kereskedelmi döntőbírósághoz, az Altalajkincsek Országos Ügynökséghez - írja a Maszol.ro.

Az ukrajnai háború után elindult, az orosz gáztól való függetlenedésre irányuló folyamat egyik kulcsának tartják a Fekete-tenger mélyén található földgáz felszínre hozását. A BSOG azt ígérte, még idén elkezdi a kitermelést. A cég még 2019-ben egyértelművé tette, elvárja, hogy a román állam módosítsa az offshore-törvényt.

A jogszabályt 2018-ban módosították úgy, hogy a befektetők a befizetendő adókból és illetékekből nem vonhatják le a beruházás ellenértékének jelentős részét.

A román kormányok azóta többször is ígéretet tettek a törvény módosítására, de ez nem történt meg.

A legjelentősebb fekete-tengeri lelőhely kiaknázására létrejött konzorciumot vezető OMV Petrom egyértelművé, addig nem vágnak bele a beruházásba, míg nem módosítják az offshore-törvényt.

A BSOG menedzsmentje azt közölte, visszavonja a pert, ha az offshore-törvény módosítják addig, míg elkezdődik a kitermelés a Midia Gas Develompent projekt keretében. Ennek a forgatókönyvnek minimális a valószínűsége, mivel az amerikai vállalat a második negyedév folyamán, vagyis legkésőbb június végéig tervezi elkezdeni a kitermelést - teszi hozzá a portál.

A BSOG által koncesszióba vett gázmezőből 10 milliárd köbmétert lehet majd kitermelni. A maximális éves kitermelés a tervek szerint 1 milliárd köbméter lesz, ami Románia fogyasztásának nagyjából 8 százalékát teszi ki.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×