"Lehetséges olyan megoldást találni, amely elfogadható a nemzetközi közösség számára" - mondta a török államfő, hozzátéve, hogy a konfliktus elhúzódása senkinek nem áll érdekében. Erdogan kifejezte reményét, hogy a két fél törökországi tárgyalásai kikövezhetik az utat a két ország vezetőjének találkozójához.
Erdogan köszöntője után a delegációk azonnal megkezdték a tárgyalásokat.
Az ukrán fél a tárgyalás előtt jelezte, hogy nem vár túl sokat a mostani egyeztetéstől sem, bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban arról beszélt, hajlandó tárgyalni Ukrajna semleges állapotáról. Elsődleges céljuk a mostani tárgyaláson a tűzszünet elérése lenne, a "minimum" program pedig a humanitárius kérdések megvitatása.
Oroszország többek között azt követeli Ukrajnától, hogy hagyjon fel minden NATO-csatlakozási szándékával. A Financial Times értesülései szerint az oroszok állítólag eltekintenének Ukrajna "nácitlanításától", és akár az ukrán EU-tagságot is engednék, ha Kijev lemondana a NATO-belépésről. Utóbbira való hajlandóságát - bizonyos dolgokért cserébe - Volodimir Zelenszkij elnök maga is említette már korábban.
Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó arról posztolt a Twitteren, hogy külön munkacsoportok tárgyalják az egyes vitás kérdéseket, az alábbi fotón például a két delegációt vezető ukrán David Arahamia és az orosz Vlagyimir Megyinszkij egyeztetése látható.
Round of heads of delegations. David Arakhamia and Vladimir Medinsky. On the fundamental provisions of the negotiation process. Delegations are working in parallel on the entire spectrum of contentious issues. pic.twitter.com/JsSZv7X9ZA
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 29, 2022
Szergej Lavrov orosz és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter március 10-én már találkozott a dél-törökországi Antalyában, de a tárgyaláson akkor nem születtek konkrét eredmények. A delegációk a háború kezdeti szakaszában a fehéroroszországi Belovezsszkaja Puscsa nemzeti parkban találkoztak, majd azóta több egyeztetést tartottak videokonferencia formájában is.