eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Mediterranean Hyalomma marginatum tick. Photographed in El Monte de El Pardo in Madrid, Spain
Nyitókép: Wendy Rauw Photography/Getty Images

Krími-kongói vérzéses láza van egy brit nőnek, kullancs terjeszti a kórt

Kullancs és élőállatok terjesztik a vírust, amely akár halálos kimenetelű megbetegedést is okozhat.

Közép-ázsiai utazását követően diagnosztizálták a vírussal a brit nőt: ő a harmadik, akinél a szigetországban valaha felfedezték a megbetegedést. A nőt Londonban kezelik a The Guardian cikke szerint. Állapotáról nem közöltek infromációt.

A krími-kongói vérzéses láz egyes országokban endémiás megbetegedés, de terjesztésében nem az ember játssza a fő szerepet. Az érintett államokban leginkább kullancscsípés és élő állatokkal való kapcsolat útján terjed. Most sem valószínűsítik, hogy a fertőzött nő esetében fennállna annak veszélye, hogy továbbadja másoknak a betegséget – 2012-ben és 2014-ben a két korábbi brit esetnél sem fertőzött meg további embereket a két vírushordozó.

Elővigyázatosságból kapcsolatba lépnek azokkal, akikkel a beteg hazatérése óta találkozott, hogy felmérjék esetükben a megfertőződés esélyét és tanácsokkal lássák el őket arra az esetre, ha tüneteket tapasztalnának magukon.

A krími-kongói vérzéses láz halálozási aránya a WHO adatai szerint 30 százalékos,

általában a betegség második hetében hunynak el a fertőzöttek. Azoknál, akik felgyógyulnak, a betegség 9-10. napján várható a tünetek enyhülése.

A vírus tünetei hirtelen jelentkeznek, és a következők lehetnek: láz, izomfájdalom, szédülés, nyaki fájdalom és merevség, hátfájás, fejfájás, szemfájás és fényérzékenység. A betegség első időszakában a betegek hányingert, hányást, hasmenést, hasi fájdalmat és torokfájást is tapasztalhatnak, amit éles hangulatingadozás és zavartság követ. A további jelek közé tartoznak a szájban és a torokban megjelenő kiütések, a gyors szívverés és a nyirokcsomók megnagyobbodása.

A betegséget leginkább a Hyalomma kullancsok terjesztik,

melyek az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint Észak-Afrikában, Ázsiában, valamint Dél- és Kelet-Európában élnek meg. A betegséget 1944-ben azonosították a Krímben, akkor krími vérzéses láznak nevezték el. Miután 1969-ben felismerték, hogy ugyanez a vírus okoz egy 1956-ban Kongóban azonosított betegséget, átnevezték krími-kongói vérzéses lázra.

A brit pácienst teljes elkülönítés mellett kezelik egy vírusfertőzésekre specializálódott londoni kórházban.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×