eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2021. június 8-án, amikor a koronavírus-járvány miatti 15 hónapos szünet után ismét plenáris ülésre várja a képviselőket a terem.
Nyitókép: MTI/EPA/AP pool

Kiderültek a jogállamiság eljárás megindításának a részletei

Az Európai Bizottság most kiadott iránymutatása szerint értékeli majd, hogy az egyes tagállamok megsértették-e az unió pénzügyi érdekeit, de hosszú eljárás végén csak az Európai Tanács jogosult majd döntést hozni az ügyekben – mondta Tóth Norbert nemzetközi jogász.

Az Európai Bizottság kidolgozta a használatának részleteit, így elhárult az utolsó akadály a jogállamisági mechanizmus elindítása elől. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádiónak adott interjúban arra hívta fel a figyelmet, hogy az eljárást a jogállamiság elveinek az uniós költségvetéshez kapcsolódó megsértése esetén lehet csak elindítani. Ráadásul több ponton is meg lehet támadni.

Mint a nemzetközi jogász fogalmazott, az Európai Bizottság hatáskörébe tartozik annak megítélése, hogy az unió pénzügyi érdekeivel érhette-e valamelyik tagállamban olyan sérelem, amely a jogállamiság sérelmével kapcsolatos. Az értékelés mellett az is a hatáskörébe tartozik, hogy kezdeményezze egy ilyen eljárásnak megindítását, de valójában az Európai Tanács dönti el azt, hogy ténylegesen sérül-e a jogállamiság és ez érinti-e közvetlenül a Európai Unió pénzügyi érdekeit. A most kiadott közleményben a bizottság azt írja le részletesen, hogy az értékelése során lépésről lépésre milyen módon fog haladni egy konkrét ügyben.

"Az Európai Bizottság az értékelés során egyrészt folyamatosan monitorozza a tagállamokat, de lényegében bármilyen megbízható forrásból tájékozódhat, gyűjthet információt" – mondta Tóth Norbert, és a források között felsorolta az Európai Unió Bíróságának ítéleteit, az OLAF-nak mint fontos pénzügyi ellenőrző szervnek a döntéseit, az Európai Számvevőszék döntéseit, az Európai Ügyészség eljárásait azoknak az országoknak az esetében, amelyek tagjai, de figyelembe vehetők költségvetési kérdésekkel, korrupcióval foglalkozó civil szervezetek állásfoglalásai is. Bejelentéssel is lehet élni a bizottsághoz, mint bármilyen más esetben, és ha alapja van, akkor még bizonyítékokat, információkat gyűjt hozzá és végső soron vagy kezdeményezi eljárást, vagy nem – magyarázta.

Ha az értékelés során a pénzügyi érdekek sérelmét állapítja meg az Európai Bizottság, akkor még azt is mérlegelnie kell, hogy a jogállamisági eljárás-e a legmegfelelőbb eljárástípus.

"Ha azt látja, hogy a probléma más módon is elhárítható, akkor azt fogja választani,

de amennyiben a jogállamisági eljárást választja, akkor megkeresi a tagállamot, elmondja neki az aggályait részletesen, elindul egy egyeztetés a tagállam és a bizottság között, és ha a bizottság úgy látja, a tagállam nem tett meg mindent annak érdekében, hogy ezeket a problémákat orvosolja, akkor hivatalosan is kezdeményezi az eljárást" – mondta Tóth Norbert. Ebben az esetben az Európai Tanács elé fog kerülni az ügy, és a testület fogja eldönteni azt, hogy megállnak-e a bizottság érvei.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×