eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Lelkészek viszik a 90 éves korában elhunyt Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető koporsóját a fokvárosi Szent György-székesegyházba 2021. december 30-án. Ravatalánál két napon át vehetnek végső búcsút tőle tisztelői. Dél-Afrikában egyhetes nemzeti gyászt tartanak a december 26-án elhunyt Tutu tiszteletére.
Nyitókép: MTI/AP/Nardus Engelbrecht

Eltemették Desmond Tutut

Állami gyászszertartáson helyezték végső nyugalomra a 90 éves korában elhunyt Desmond Tutu Nobel-békedíjas anglikán érseket, a dél-afrikai apartheid-ellenes küzdelem egyik vezéralakját szombaton a fokvárosi Szent György-katedrálisban.

"Amikor sötétségben éltünk, fényt hozott nekünk" - mondta az elhunytról Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága a gyászmisén vetített videóüzenetében, hangsúlyozva: "olyan őt nekem dicsérni, mint amikor egy kisegér felmagasztal egy óriás elefántot"

"Dél-Afrika szivárványszínű társadalma toronymagasan kimagasló vezetőket és rendkívüli példaképeket adott a világnak Nelson Mandela elnökkel és Desmond Tutu érsekkel együtt. (...) Számos Nobel-díjas fénye idővel lassan elhalványult, de Tutu érsek fénye egyre erősebbé vált" - fogalmazott Welby.

Fokváros, 2021. december 31.
A fúvószenekar tagjai mellett egy kisfiú játszik hangszerén a fokvárosi Szent György-székesegyháznál 2021. december 31-én. A 90 éves korában elhunyt Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető ravatalánál két napon át vehetnek tőle búcsút tisztelői. Dél-Afrikában egyhetes nemzeti gyászt tartanak a december 26-án elhunyt Tutu tiszteletére.
MTI/AP/Tsvangirayi Mukwazhi
A fúvószenekar tagjai mellett egy kisfiú játszik hangszerén a fokvárosi Szent György-székesegyháznál 2021. december 31-én. A 90 éves korában elhunyt Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán egyházi vezető ravatalánál két napon át vehetnek tőle búcsút tisztelői. Dél-Afrikában egyhetes nemzeti gyászt tartanak a december 26-án elhunyt Tutu tiszteletére. MTI/AP/Tsvangirayi Mukwazhi

Desmond Tutut saját kérésére a legegyszerűbb és legolcsóbb fenyőfakoporsóban ravatalozták fel, majd - szintén a végakaratának megfelelően - holttestét a katedrális harangjainak zúgása közepette elhamvasztották, földi maradványait a székesegyház kriptájában helyezték örök nyugalomra.

Desmond Tutut az 1960-as években szentelték anglikán pappá; 1984-ben ítélték neki a Nobel-békedíjat a dél-afrikai apartheid rendszerrel szembeni erőszakmentes ellenállásáért. Később őt nevezték ki Fokváros első fekete érsekévé.

Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök gyászbeszédében azt emelte ki, hogy "Desmond Tutu érsek erkölcsi iránytűnk és nemzeti lelkiismeretünk volt". "Még a demokrácia beköszönte után sem habozott felhívni a figyelmet - gyakran akár harsányan - a demokratikus állam vezetőinek hiányosságaira" - fűzte hozzá.

Az államfő egy összehajtott nemzeti lobogót adott át az elhunyt özvegyének, Leah Tutunak, aki kerekesszékben vett részt a gyászmisén.

Az 1200 fő befogadására alkalmas Szent György-katedrálisba a koronavírus miatt elrendelt korlátozások következtében csak száz gyászolót engedtek be. Jelen volt Tutu érsek két lánya, Mpho és Nontombi Tutu, mindketten az anglikán egyház lelkészei, Mary Robinson korábbi ír köztársasági elnök, valamint Graca Machel, két néhai afrikai politikai vezető, Samora Machel mozambiki és Nelson Mandela dél-afrikai elnök özvegye.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×