eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Akcakale, 2015. június 15.Szíriai menekültek lépik át a határt a délkelet-törökországi Akcakalében 2015. június 15-én. A határ túloldaláról az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista szervezet fegyveresei elől menekülnek az emberek. (MTI/EPA)
Nyitókép: MTI/EPA

Felelősségvállalási nehézségek akadályozzák a menekültek beoltását

Két éve tart a közel ötmillió ember halálát okozó világjárvány. Mostanra az alacsony jövedelmű országok lakosságának mindössze 7 százaléka van beoltva koronavírus ellen. Az oltatlanok tökéletes lehetőséget adnak a vírus újabb mutálódására, a menekültek életkörülményei pedig nagyban rontják annak esélyét, hogy ők elkerülhessék a megbetegedést.

Ennek dacára jogi aggodalmak miatt nem egyszerű beoltásuk: a vakcinagyártók leginkább azzal a feltétellel adnak el védőoltást az országoknak, hogy az esetleges káros mellékhatások miatti kártalanítás feladatát a kormányok magukra vállalják.

Akiknek azonban valahova el kellett menekülnie, azok más elbírálás alá esnek: akiket a mianmari, afganisztáni és etiópiai válságok miatt kitelepítettek, azokat a nemzeti kormányok oltási programjai nem érnek el, írja a Reuters.

Nincs, aki felelősséget vállaljon

A menekültek, migránsok és menedékkérők, valamint a természeti katasztrófák vagy más, a kormányzati segítség elérhetetlenségét jelentő események által sújtott emberek számára a COVAX program létrehozott egy humanitárius pufferkészletet, ám ehhez nem rendelkezik semmilyen kártérítési mechanizmussal. A Gavi, amely az Egészségügyi Világszervezettel együtt működteti a COVAX-ot, azt mondja, hogy amennyiben az adagokért folyamodó, főként nem kormányzati szervezetek nem tudnak jogi kockázatot vállalni, a szállításokat ebből a készletből csak akkor lehet elvégezni, ha a vakcinagyártók felelősséget vállalnak.

Azok a cégek, amelyek ilyen körülmények között hajlandóak erre, a program oltóanyagainak kis részét biztosítják. Az adagok kétharmada a Pfizer, az AstraZeneca és a Moderna vakcinája. Az AstraZeneca és a Pfizer tárgyalásokat folytat a Gavival, de további kommentárt nem kívántak az ügyhöz fűzni. Mindhárom cég úgy nyilatkozott, elkötelezett amellett, hogy a szegényebb országok számára viszonylag alacsony áron elérhetővé tegyék a dózisokat. A Pfizer azt mondta, hogy közvetlenül együttműködik a jordániai és libanoni kormányokkal, hogy a menekültek számára adományozhassanak adagokat.

Három kínai gyógyszergyártó vállalta csak, hogy jogi kockázatot vállal,

amikor az oltásait a pufferen keresztül szállítja: a SinoVac, a Sinopharm és a Clover Biopharmaceuticals. A gyógyszergyártók nem reagáltak a megkeresésekre. A Johnson & Johnson megerősítette, hogy vállalja a pufferből származó oltások kapcsán a kártalanítást. A négy gyártó ugyanakkor az adagok harmadát adja, a Clover szerét viszont még nem engedélyezték.

Nehéz a munka a táborokban

Főként a jogi aggályok miatt eddig kevesebb mint kétmillió adagot küldtek ki a pufferből, miközben ENSZ-adatok szerint mintegy 167 millió embert fenyeget a nemzeti programokból való kizárás veszélye. Hacsak az összes cég nem vállal jogi felelősséget, a vakcinákhoz való hozzáférés egyes népcsoportok számára továbbra is kihívás marad - áll a Gavi dokumentumaiban.

A menekülttáborokban nehéz lenne folyamatosan ellenőrizni a vakcinák biztonságosságát, a kiszállítás pedig logisztikai szempontból nagy kihívást jelentene,

és nem minden típusra alkalmas az európai nagy gyógyszeripari vállalatokat képviselő Európai Gyógyszeripari Szövetség szerint. Az emberek az oltóanyagokat hibáztathatják az utólag felmerülő problémákért, még akkor is, ha azok nem állnak összefüggésben a problémákkal - tették hozzá.

Ez sok peres ügyhöz vezethet, mindezek miatt több gyártó nem lelkesedik azért, hogy felelősséget vállaljon ezen emberek beoltásáért.

Máshol nem túl gyakori az, hogy egy oltottnak fizetni kelljen. Jelenleg az USA-ban és a WHO által kis jövedelmű országok számára létrehozott csoportban sem kellett kártérítést fizetni, Európában pedig kevés esetben volt szükség arra, hogy oltottak kártérítést kapjanak.

A gyorsaságban rejtőzik az ok

A menekültek körében kevés fertőzést jelentettek eddig, de ennek hátterében leginkább a tesztelés elégtelenségei állnak, valamint az, hogy a fiataloknál főként enyhe tünetesek a megbetegedések. A szűkös körülmények és a gyenge egészségügyi ellátás azonban magas fertőzési kockázatnak teszi ki őket. Ez, valamint a mobilis népesség alacsony szintű oltottsága

kedvezhet az új változatok megjelenésének.

A vakcinagyártók jogi aggályai a koronavírus elleni oltások kifejlesztésének példátlan gyorsaságában gyökereznek. Normális körülmények között a gyógyszergyártók biztosítást kötnek a vakcinák esetleges káros hatásaiért való felelősségre, a pandémia azonban olyan gyors gyógyszerfejlesztésre kényszerítette őket, hogy egyes mellékhatások - például egy ritka véralvadási rendellenesség azoknál, akik az AstraZeneca oltóanyagát kapták - már akkor jelentkeznek, amikor az oltások az emberek karjaiba kerülnek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×