eur:
409.72
usd:
389.41
bux:
79655.27
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Művészi ábrázolás a két újonnan felfedezett galaxis egyikéről, amint az a por mélyén van rejtőzik, és így láthatatlan a Hubble űrtávcső számára. Forrás: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NASA/ESA Hubble Space Telescope)

Űrrajongók, naptárt elő! - Újabb időpontot közölt a NASA

Február 12-én indul a Holdra a NASA Artemis-1 missziója - közölte az amerikai űrhatóság.

Az Orion űrhajót az elmúlt héten rögzítették az SLS (Space Launch System) elnevezésű megarakétára a NASA Kennedy Űrközpontjában Floridában, ami jelzi, hogy a misszió az előkészületi munkálatok utolsó fázisába jutott.

A jövőre kezdődő útja során az Orion asztronauták nélkül fog a Hold körül keringeni.

Ez lesz az Artemis-1 döntő jelentőségű tesztje, a program célja ugyanis, hogy 2024-ben már asztronautákat szállítsanak a Holdra, ott 2028-ra megteremtsék a tartós emberi jelenlét alapjait. Az amerikai kormány ambiciózus terveinek része ugyanis, hogy a 2030-as évekre embereket juttasson a Marsra.

Az Artemis-programban számos csúszás történt már, és még a NASA vezetői is elismerték, hogy nehéz lesz megvalósítani a kitűzött célokat.

Pontos kilövési dátumot az úgynevezett WDR-teszt (wet dress rehearsal) után határoznak meg. A hajtóműteszt során betöltik a folyékony üzemanyagot a hatalmas, 98 méteres rakétába.

Az Egyesült Államok egyelőre az egyetlen ország, mely embereket juttatott a Holdra - legutóbb 1972-ben, az Apollo-program keretében.

Kína azonban több ambiciózus misszióval szintén erre törekszik. Űrállomása a tervek szerint 2022-ben készül el. Több robottal végzett misszió után a következő évtizedben asztronautákat készül felküldeni a Holdra.

Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Meglepetés meglepetést követett a romániai elnökválasztáson: az előzetes várakozások és az exit pollok ellenére az első helyen egy oroszbarát független jelölt, Călin Georgescu végzett, a második helyre pedig az ellenzéki Mentsük Meg Romániát párt jelöltje, Elena Lasconi futott be, így ők ketten mérkőznek meg a december 8-i második fordulóban. Marcel Ciolacu szocialista miniszterelnök a harmadik helyen végzett, az eredmények ismeretében lemondott pártelnöki posztjáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×