eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Művészi ábrázolás a két újonnan felfedezett galaxis egyikéről, amint az a por mélyén van rejtőzik, és így láthatatlan a Hubble űrtávcső számára. Forrás: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NASA/ESA Hubble Space Telescope)

Űrrajongók, naptárt elő! - Újabb időpontot közölt a NASA

Február 12-én indul a Holdra a NASA Artemis-1 missziója - közölte az amerikai űrhatóság.

Az Orion űrhajót az elmúlt héten rögzítették az SLS (Space Launch System) elnevezésű megarakétára a NASA Kennedy Űrközpontjában Floridában, ami jelzi, hogy a misszió az előkészületi munkálatok utolsó fázisába jutott.

A jövőre kezdődő útja során az Orion asztronauták nélkül fog a Hold körül keringeni.

Ez lesz az Artemis-1 döntő jelentőségű tesztje, a program célja ugyanis, hogy 2024-ben már asztronautákat szállítsanak a Holdra, ott 2028-ra megteremtsék a tartós emberi jelenlét alapjait. Az amerikai kormány ambiciózus terveinek része ugyanis, hogy a 2030-as évekre embereket juttasson a Marsra.

Az Artemis-programban számos csúszás történt már, és még a NASA vezetői is elismerték, hogy nehéz lesz megvalósítani a kitűzött célokat.

Pontos kilövési dátumot az úgynevezett WDR-teszt (wet dress rehearsal) után határoznak meg. A hajtóműteszt során betöltik a folyékony üzemanyagot a hatalmas, 98 méteres rakétába.

Az Egyesült Államok egyelőre az egyetlen ország, mely embereket juttatott a Holdra - legutóbb 1972-ben, az Apollo-program keretében.

Kína azonban több ambiciózus misszióval szintén erre törekszik. Űrállomása a tervek szerint 2022-ben készül el. Több robottal végzett misszió után a következő évtizedben asztronautákat készül felküldeni a Holdra.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×