eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Petri Fiala, a hárompárti Spolu koalíció vezetője (k) ünnepel az eredményvárón Prágában 2021. október 9-én. A választási körzetek több mint 88 százalékában leadott szavazatok összesítése alapján a Spolu 26,5 százalékot szerzett az október 8-9-én rendezett cseh parlamenti választásokon.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Bandic

A jobboldali hárompárti Spolu koalíció nyerte a választást Csehországban

A szavazatok több mint 99 százalékát összegző Cseh Statisztikai Hivatal szerint a Spolu megkapta a szavazatok 27,62 százalékát.

A szavazatok 99,9 százalékát összegző Cseh Statisztikai Hivatal szerint a Spolu megkapta a szavazatok 27,75 százalékát.

A második helyen az eddig kormányzó centrista ANO végzett 27,17 százalékkal, míg a harmadik hely a szintén jobboldali kétpárti Polgármesterek-Kalózok koalícióé lett 15,57 százalékkal.

Negyedikként bejutott a parlamentbe a Közvetlen Demokrácia Pártja (SPD) 9,58 százalékkal.

A hatályos szabályok szerint a kétpárti koalíciónak nyolc, a hárompártinak pedig 11 százalékot kellett szereznie a parlamentbe való bejutáshoz.

A nem egészen százszázalékos adatfeldolgozás alapján a 200 tagú alsóházban a Spolu koalíciónak 71, a Polgármesterek-Kalózok koalíciónak pedig 37 mandátuma lesz, ami többséget jelent.

Az ANO mozgalom mandátumainak száma 72, az SPD-nek pedig 20 képviselője lesz a testületben. Bár az ANO országosan kevesebb szavazatot kapott, mint a Spolu, de a hatályos szabályok szerint a 14 regionális választási körzet adatainak összegzése alapján egy mandátummal több illeti meg.

A kormánykoalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), illetve a kormányt kívülről támogató Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) öt százalékon aluli támogatással kiestek a képviselőházból. A szociáldemokraták 4,6, a kommunisták pedig 3,6 százalékot kaptak. Ez az eredmény azt jelenti, hogy a kommunisták az 1989-es rendszerváltás óta első ízben nem lesznek jelen a cseh parlamentben. A parlamenti felsőházban, a szenátusban a kommunistáknak már nincs szenátoruk. A szociáldemokratáknak három szenátora van.

Jan Hamácek, a CSSD elnöke bejelentette, hogy lemond pártelnöki tisztségéről.

A választási részvétel a 65,5 százalék volt, magasabb mint négy éve.

A két jobboldali koalíció már bejelentette, hogy közösen akar kormányozni. Kormányfőjelöltjük Petr Fiala, a polgári demokraták elnöke.

Milos Zeman államfő már korábban bejelentette, hogy az első kormányalaktási megbízatást a választások győztesének adja. A cseh alkotmány azonban pontosan nem szabályozza, kinek kell kormányfői megbízatást adjon az elnök.

Az államfő a választás eredményét nem kommentálta. Szóvivője bejelentette, hogy

Zeman vasárnap délben Lányban fogadja Andrej Babis kormányfőt.

A legutóbbi, 2017 őszi képviselőházi választáson az ANO 29,6 százalékot, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) 11,3 százalékot, a Kalózpárt 10,8 százalékot, a Közvetlen Demokrácia Pártja (SPD) 10,6 százalékot, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) 7,8 százalékot, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) 7,3 százalékot, KDU-CSL 5,8 százalékot, a TOP 09 5,3 százalékot, a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) pedig 5,2 százalékot kapott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×