eur:
413.13
usd:
399.15
bux:
79243.31
2024. december 19. csütörtök Viola
Nyitókép: Wikipédia/Kvmgz

Újraépül a gyimesbükki Rákóczi-vár

Az egykori határon fekvő, rossz állapotú várrom történelmi jelentőséggel bír az erdélyi magyarok számára.

Román költségvetési támogatással épül újra a gyimesbükki Rákóczi-vár - közölte csütörtök este a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ).

A bejelentés szerint a Cseke Attila által vezetett Fejlesztési és Közigazgatási Minisztérium 6,7 millió lejes (482,4 millió forint) finanszírozást hagyott jóvá a romos műemlék újjáépítésére.

"A helyieket dicséri leginkább az eredmény, akik összefogtak és polgármestert választottak" - idézte az RMDSZ közleménye Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettest, a szövetség elnökét. A politikus arra utalt, hogy a Székelyföld peremén levő, de az 1968-as megyésítéskor Bákó megyéhez csatolt településen tavaly ősszel választottak először RMDSZ-es polgármestert.

"Az egykori határon fekvő várrom történelmi jelentőséggel bír az erdélyi magyarok számára, ezt a fontos műemléket, történelmünk egy darabját újjáépítjük" - idézte a közlemény Cseke Attila fejlesztési minisztert.

A fejlesztési minisztérium a finanszírozási szerződés aláírását követően elindíthatja a közbeszerzési folyamatot, azt követően pedig elkezdődhet az építkezés. A vár újjáépítését 2023 végéig fogják elvégezni.

A Rákóczi-vár újraépítését a Gyimesbükkért Egyesület kezdeményezte, mely 2015-ben a bécsi levéltárból beszerzett dokumentáció alapján készíttette el a terveket Esztány Győző csíkszeredai építésszel. Amint Deáky András, az egyesület elnöke korábban az MTI-nek elmondta, közadakozásból próbálták összegyűjteni az építkezéshez szükséges összeget.

A Rákóczi-várnak nevezett őrtornyot a 17. század elején Bethlen Gábor erdélyi fejedelem építtette, majd a 18. század elején II. Rákóczi Ferenc fejedelem erősíttette meg. Az őrtoronynak mára csak a romjai maradtak meg, és jószerével csak az a lépcsősor emlékeztet az építményre, amely a Tatros folyó völgyéből kiemelkedő 30 méter magas sziklateraszra vezet.

A csángók által lakott székelyföldi település mára afféle zarándokhellyé vált, ahová azok látogatnak el, akik az egykori "ezeréves határ" emlékeit keresik. Közösségi összefogással újították fel a Magyar Királyi Állami Vasutak legkeletibb őrházát és a kontumáci kápolnát, sikerült konzerválni az egykori karantén épületének a romjait, amelynél háborús emlékhelyet hoztak létre.

A mintegy 5100 lakosú Gyimesbükk községben a lakosság 51,4 százaléka vallotta magát magyarnak a 2011-es népszámláláson.

Címlapról ajánljuk

Döntöttek az autóelkobzás és Rákosrendező ügyében, és elfogadták Budapest költségvetését

A Fidesz nélkül fogadták el a Fővárosi Közgyűlés ülésén Budapest jövő évi költségvetését. Szavaztak a képviselők Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös előterjesztéséről a "mini-Dubaj" beruházással kapcsolatban, illetve a közparkok bekamerázásáról szóló kezdeményezésről is. Javaslat készül a kormány számára egy milliárdos külvárosfejlesztésről és döntöttek a dunai uszoda létesítésének lehetőségével kapcsolatban is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×