eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Védőmaszkot viselő nő telefonál, miután megkapta a koronavírus elleni oltást egy bukaresti oltóközpontban 2021. március 23-án. Az ideérkező páciensek az AstraZeneca és a Pfizer gyógyszergyártó cégek vakcinái közül választhattak.
Nyitókép: MTI/AP/Vadim Ghirda

Több tízmillió felhalmozott vakcinát adhat el Románia

Nem tudják felhasználni és tárolni, a lakosságból nem jelentkeznek elegen oltásra.

Románia jelentős mennyiségű koronavírus elleni oltóanyagot értékesíthet, vagy adhat tovább adományként ebben az évben, mivel várhatóan több mint 35 millió adag vakcinát nem tud belföldön hasznosítani a lakosság oltakozási érdektelensége miatt - írta csütörtöki számában az Adevarul című lap.

A bukaresti kormány szerdai ülésén sürgősségi rendeletet fogadott el, hogy megteremtse az Európai Bizottság közreműködésével beszerzett, az alacsony hazai kereslet miatt feleslegesnek bizonyult oltóanyag hasznosításának jogi feltételeit. A jogszabály felhatalmazza az egészségügyi minisztériumot a vakcinafelesleg értékesítésére, az ebből származó bevétel az állami költségvetésbe kerül - idézte a lap Monica Althamer egészségügyi államtitkárt.

A bukaresti kormány arról is határozatot fogadott el, hogy Ukrajnának 100 ezer, Szerbiának pedig 50 ezer adag vakcinát adományoz. Románia eddig a Moldovai Köztársaságnak küldött humanitárius segélyként több mint 400 ezer adag koronavírus elleni AstraZeneca vakcinát.

Az Adevarul szerint a bukaresti kormány azzal számol, hogy

év végéig 8,6 millió ember - az ország lakosságának kevesebb mint 45 százaléka - oltatja be magát, azzal együtt, hogy ősszel a járvány újabb hulláma várható.

Így a 2021-es évben Romániának járó több mint 56 millió adag vakcinából több mint 37 milliót nem tud felhasználni.

A lap szerint Bukarestnek nincs ekkora tárolási kapacitása, ezért értékesítésükre készül. Az Adevarul felidézte, hogy a román kormány a vakcinaszállítás felfüggesztését kérte az Európai Bizottságtól, így júniusban a tervezettnél 4,5 millió adaggal kevesebb oltóanyag érkezik az országba.

Romániában eddig 8,6 millió dózis koronavírus elleni oltást adtak be: a Pfizer oltóanyagából 6,8 millió, a Modernáéból 700 ezer, az AstraZenecáéból 830 ezer, a Johnson&Jonhsonéból 225 ezer fogyott.

A 19,3 millió lakosságú országban eddig 4,6 millió ember kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást, a beoltottak száma pedig most már csak 14 ezerrel növekszik naponta.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×