Románia jelentős mennyiségű koronavírus elleni oltóanyagot értékesíthet, vagy adhat tovább adományként ebben az évben, mivel várhatóan több mint 35 millió adag vakcinát nem tud belföldön hasznosítani a lakosság oltakozási érdektelensége miatt - írta csütörtöki számában az Adevarul című lap.
A bukaresti kormány szerdai ülésén sürgősségi rendeletet fogadott el, hogy megteremtse az Európai Bizottság közreműködésével beszerzett, az alacsony hazai kereslet miatt feleslegesnek bizonyult oltóanyag hasznosításának jogi feltételeit. A jogszabály felhatalmazza az egészségügyi minisztériumot a vakcinafelesleg értékesítésére, az ebből származó bevétel az állami költségvetésbe kerül - idézte a lap Monica Althamer egészségügyi államtitkárt.
A bukaresti kormány arról is határozatot fogadott el, hogy Ukrajnának 100 ezer, Szerbiának pedig 50 ezer adag vakcinát adományoz. Románia eddig a Moldovai Köztársaságnak küldött humanitárius segélyként több mint 400 ezer adag koronavírus elleni AstraZeneca vakcinát.
Az Adevarul szerint a bukaresti kormány azzal számol, hogy
év végéig 8,6 millió ember - az ország lakosságának kevesebb mint 45 százaléka - oltatja be magát, azzal együtt, hogy ősszel a járvány újabb hulláma várható.
Így a 2021-es évben Romániának járó több mint 56 millió adag vakcinából több mint 37 milliót nem tud felhasználni.
A lap szerint Bukarestnek nincs ekkora tárolási kapacitása, ezért értékesítésükre készül. Az Adevarul felidézte, hogy a román kormány a vakcinaszállítás felfüggesztését kérte az Európai Bizottságtól, így júniusban a tervezettnél 4,5 millió adaggal kevesebb oltóanyag érkezik az országba.
Romániában eddig 8,6 millió dózis koronavírus elleni oltást adtak be: a Pfizer oltóanyagából 6,8 millió, a Modernáéból 700 ezer, az AstraZenecáéból 830 ezer, a Johnson&Jonhsonéból 225 ezer fogyott.
A 19,3 millió lakosságú országban eddig 4,6 millió ember kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást, a beoltottak száma pedig most már csak 14 ezerrel növekszik naponta.