Az Egyesült Királyságban a hétvégén számolták össze a választási szupercsütörtökön leadott szavazatokat. Skóciában és Walesben parlamenti, Angliában önkormányzati választásokat tartottak.
Anglia
"Nem történt meglepetés, annyi viszont biztos, hogy a Munkáspárt nem szerepelt valami jól, ellentétben a konzervatívokkal, akik 293-mal több helyet szereztek meg, mint a korábbi választáson, a Munkáspárt 267 hellyel kevesebbet" – összegzett az InfoRádióban Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
Szerinte
a konzervatívok "nagyon jól vezetik most az országot"
– ebbe beletartozik a válságkezelés is –, ez tükröződött vissza a helyi választási eredményekben.
A Munkáspárt vezetője a választások következtében – mint a szakértő rámutat – arra is kényszerült, hogy átalakítsa saját árnyékkabinetjét, de a következő hetekben-hónapokban még nagyobb változások is jöhetnek, az ellenzék nem tudott élni a Boris Johnson körüli egy-két kisebb botrány politikai hasznával.
Skócia
A múlt héten kiemelt figyelem hárult Skóciára.
"Egyértelműen a Nemzeti Párt nyerte meg a választásokat, 64 helyet elhozott a 129 fős parlamentből, egyetlen egy hiányzott ahhoz, hogy abszolút többségbe is kerüljön. Viszont a Zöldek erősítettek, nyolc képviselőjük kettővel több, mint a korábbi hat, velük együtt biztos, függetlenségpárti többség alakul ki Skóciában. A következő hónapokban nagy viták lesznek arról, hogy megindul-e az új népszavazás; ha igen, akár még bíróság elé is kerülhet az ügy.
2023-ban kerülhet sor népszavazásra"
– ecsetelte Gálik Zoltán.
Hogy Skócia elszakadására az Egyesült Királyságtól van-e esély, arra azt mondta, "kevesebb az esély, mint néhány hónappal ezelőtt, körülbelül 50 százalék".
Wales
Walesben a 60 tagú helyi nemzetgyűlés képviselői mandátumairól döntöttek.
"Stabil bástyája maradt a Munkáspártnak, 30 képviselőt szereztek, körülbelül ugyanaz a helyzet, mint korábban, nincsenek olyan függetlenségi törekvések, mint Skóciában" – fogalmazott.