eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata által közreadott képen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (b) és kínai hivatali partnere, Vang Ji közös sajtórtekezletük helyszínén, a dél-kínai Kujlinban 2021. március 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata

Kis-Benedek József: nincs sok értelme a brüsszeli szankciós politikának

Gazdasági és adott esetben katonai vetélytársa a nyugati világnak Kína és Oroszország – mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára.

Globalizált világunkban – a nemzeti érdekeknek az összecsapásán túl – a három nagyhatalom, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína hatalmas ellentéte tapasztalható – fogalmazott az InfoRádióban Kis-Benedek József. Szerinte a problémák ott kezdődnek, hogy ehhez csatlakozik a nyugati hatalmak közül jó néhány más ország is, de nem egyforma céllal és nem egységesen.

Meglátása szerint, ha a hatalmi viszonyok megrajzolása meglehetősen bonyolult feladatnak bizonyulna, ugyanis a politikai érdekeken túl a gazdaságiak is fontos szerepet játszanak, ráadásul az utóbbi néhány évben a nagyhatalmak között kialakult a verseny a haditechnika fejlesztésében is.

A címzetes egyetemi tanár arra is rávilágított, hogy míg például a távol-keleti országok jó gazdasági kapcsolatokat ápolnak többé-kevésbé Kínával, addig biztonságpolitikai szempontból inkább az Egyesült Államok felé húznak. De míg az Egyesült Államok minden szempontból versenytársként tekint Kínára, amely uralni kívánja a világot, addig például Franciaország és Németország gazdasági szövetségesként tekint Pekingre.

Kis-Benedek József az Oroszországra és Kínára irányuló brüsszeli szankcióknak nem sok értelmét látja, mert jellemzően úgy is kijátsszák, vagy adott esetben viszonzást szülnek. Szerinte a szankciós politika kizárólag azért nem veszítette el még a létjogosultságát, mert komoly fegyver az amerikaik kezében, amit az Európai Unió igyekszik „majmolni”, még ha nem is olyan lelkesedéssel például Oroszországgal szemben, mert a gazdasági együttműködés szükségességét közben érzik.

A szakember a szankciós politikával szemben sokkalta értelmesebbnek tartaná, ha elsősorban a három nagyhatalom tárgyalóasztalhoz ülne, és ha nem is háromoldalúan, de legalább bilaterális szinten egyezségre jutna bizonyos kérdésekben. Hiszen az Egyesült Államok számára komoly kockázatot, fenyegetést jelent, ha az oroszok és a kínaiak összefognak.

Kis-Benedek József szerint van abban valami, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy fogalmazott minap Kínában, hogy a nyugati államok szemét az szúrja, hogy többpólusú a világ, és adott esetben más gazdasági, politikai, esetleg katonai központok is létrejöhetnek az észak-atlanti szövetségen kívül. Eközben a nagy eséllyel napvilágot fog látni még az idei évben a NATO 2030-ig szóló új doktrínája, és olyan országokkal kívánja szorosabbra fűzni a kapcsolatot, mint Japán, Ausztrália vagy Dél-Korea, ami azt jelzi, hogy a szövetség szeretne megjelenni a távol-keleti térségben.

„A többpólusú világ a realitás, bizony abban élünk” – fogalmazott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes tanára, aki szerint már nem kizárólag Amerika tudja diktálni a feltételeket a világnak, hanem számolni kell – világhatalomként – Kínával és Oroszországgal is, mind gazdasági, mind katonai értelemben. Ezt támasztja alá az is, hogy előbbi igyekszik kapcsolatokat kiépíteni gazdasági területen akár az unió, akár a közel-kelet, de még az afrikai térség irányába is, a korábbi bezártságát megszüntetve, amit persze nem nagy lelkesedéssel fogad az Egyesült Államok és néhány európai ország sem – tette hozzá a szakember.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×