eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nagy-Billa Enikő Beáta ápolónő koronavírus elleni oltást ad be a miskolci Őszi Napsugár Idősotthonban 2021. január 7-én.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Az oltás mellékhatásairól adott ki fontos jelentést a WHO

A tünetek között fejfájás, fáradtság, izomfájdalom, láz és borzongás szerepelt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik albizottsága arra a következtetésre jutott, hogy a koronavírus elleni oltások kockázat/előny mérlege továbbra is kedvező, miután felülvizsgálta a beoltott egészségügyi dolgozóknál jelentkező, influenzaszerű megbetegedéssel kapcsolatos jelentéseket - közölte honlapján a WHO.

A Vakcinabiztonsági Globális Tanácsadó Bizottság (GACVS) megállapította, hogy

az influenzaszerű megbetegedés tünetei általánosságban nem mások, mint az oltás után várható immunválaszok,

és a Covid-19 elleni vakcináról szóló újabb jelentésekben foglaltak megfelelnek az oltóanyagok várt mellékhatásainak - áll az ENSZ egészségügyi szervezetének a közleményében.

A WHO GACVS bizottságának Covid-19 albizottsága február 25-én tartott virtuális ülést, hogy a több országból érkezett jelentések alapján felülvizsgálják a koronavírus ellen beoltott egészségügyi dolgozóknál tapasztalt influenzaszerű betegséggel kapcsolatos információkat és adatokat.

Az albizottság megállapította, hogy hasonló tüneteket észleltek a klinikai kísérletek során az oltást követő első néhány napban. A tünetek között fejfájás, fáradtság, izomfájdalom, láz és borzongás szerepelt. A legtöbb tünet mérsékelt volt, és néhány napon belül megszűnt. Az oltásnak ezek a várt mellékhatásai a fiataloknál (55 év alattiak) valamivel gyakoribbak voltak, mint az idősebb beoltottak körében.

Az albizottság a rendelkezésre álló információk tudományos felülvizsgálata alapján arra a következtetésre jutott, hogy az influenzaszerű megbetegedéssel járó tünetek az oltást követő várható immunválaszok. A Covid-19 elleni vakcinákról szóló legfrissebb jelentések megfelelnek a vakcinák profiljában szereplő mellékhatásoknak, és a beoltottak valamennyit jól viselték.

Ennek megfelelően a bizottság megállapította, hogy a Covid-19 elleni védőoltások előny/kockázat aránya továbbra is kedvező, és egyelőre nem javasol semmilyen ajánlást a vakcinák biztonságosságának felülvizsgálatával kapcsolatban.

Azt viszont javasolják, hogy azokat, akik megkapják az oltást, előzetesen tájékoztassák a várható mellékhatásokról.

Egyidejűleg ezeket a tüneteket kezelni kell, szükség esetén orvosi tanács alapján.

Minden országban külön is figyelni kellene az oltóanyagok biztonságosságát, és az egyes védőoltásoknak megfelelő kezelési rutint kialakítani - mutatott rá a WHO.

A GACVS-albizottság a jövőben is megvizsgálja a Covid-19 elleni minden védőoltás biztonságosságát, és szükség esetén módosítja az ajánlásait - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×